Economist: 2019 vegan yılı olacak!

Economist: 2019 vegan yılı olacak!

3 yıl önce “Veganlık, bir azınlığın oluşturduğu felsefe olmaktan çıkıp anaakım olacak.” cümlesini kurduğumda veganlığa dair bu kadar bilgi ve haber bombardımanı altında değildik. Ancak, dünya hızla ilerliyor. Türkiye, bu hıza ayak uydurmada biraz geride kalsa da yine de fena gitmiyor.

Bu hafta Economist’te yayımlanan bu çok önemli makaleyi çevirmek için sabırsızlıkla pazar gününü bekledim.

“Son yarım yüzyıl içinde veganlık, azınlık içinde azınlık oldu. Amerika’da 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre nüfusun %3.4’ü vejetaryen, sadece %0.4’ü vegandı. Ancak, 2019 veganlığın anaakım olduğu bir yıl olacak. İnsanların sadece et ve derilerini değil yumurta, yün, ipek de dahil olmak üzere tüm hayvansal içeriklerden kaçındıkları bir yaşam biçimine ilgi, özellikle 2000 yılından sonra doğanlar için kullanılan bir terim olan minelyaller arasında artmaktadır. 24-35 yaş arası Amerikalıların dörtte biri vejetaryen veya vegan olduğunu söylemektedir. Tüm bunlarla eşzamanlı olarak vegan yemekler sağlama işi de büyümektedir. Baksanıza, Mc Donalds McVegan Burgerler satmaya başladı. Amerika’da vegan gıdaların satışları Haziran 2018’e kadar tüm gıda satışları içinde 10 kat arttı.

Dev gıda firmaları kendilerine ait vegan çizgilerini yeni başlayan iş girişimleriyle de zenginleştirerek oluşturuyorlar. Bir et lokantası olan Tyson yine bir lokanta zinciri olan TGI Friday’s’e etsiz köfte satan Beyond Meat’te %5 hisseye sahip. Büyük et lokantalarında artık vegan etler olacak gibi görünüyor.

Amerika’nın ikinci büyük şehri olan Los Angeles’ta 2018-2019 akademik yılında tüm okullar vegan menü sunmaya başlayacak. Amerikan Tabipler Birliği, 2018 yılında yıllık toplantısında hastaneleri vegan menüler sunlaya çağırdı. Ancak çoğu ulusal hükümet, veganlığı teşvik etme konusunda isteksiz davrandı. Avrupa Komisyonu tarafından neyin vegan olacağının resmi olarak belirleme süreci başladığında yasal bir kesinlik de geleceğinden devletlerin tutumu değişecek.

Tüm bunlar olurken vegan firmalar et gibi görünen, tadı olan et ikameleri üretiyorlar. Beyond meat, pancar suyundan yapılmış kan ile et üretiyor. Hollandalı bir firma tarafından yapılan bir vegan bifteği olan Vivera, haziran ayında market raflarına ulaştığında bir hafta içinde 40.000 kişiye satıldı.

Özetle, bitki bazlı etler patlarsa, Batılıların protein ağırlıklı diyetlerini geliştiren, hayvancılığın çevresel karbon ayak izini azaltan, belki de fakir ülkelerdeki gıda maliyetlerini azaltan dönüştürücü bir teknoloji için adımlar atılmaya başlanacak.”

 

Makalenin ojinal metni:

https://worldin2019.economist.com/theyearofthevegan?utm_source=412&utm_medium=COM

Ana görsel ilüstrasyonu: İlüstratör Buse Ustaoğlu

 

 

 

 

 

Yorumlar

Previous Vegan Sporcu Nevşin ile proteinlerden konuştuk
Next Vegan Beslenme Okulu ikinci sezonda devam ediyor

About author

You might also like

Haberler

Dünyanın ilk vegan kumaşını üreten İpeker Tekstil’i üretim tesisinde ziyaret ettik

Geçen yıl Türkiye’nin ilk ve tek vegan festivali olan Didim Vegan Festivali’ne konuşmacı olarak davet edildiğim sırada İpeker Tekstil’in “dünyanın ilk vegan kumaşını” ürettiğini duymuştum. Bu haber beni çok heyecanlandırdı.

Haberler

Hem sağlıklı hem lezzetli Fellah Köftesi Tarifi

  Dünya Gastronomi Şehri Antakya’nın meşhur Fellah Köftesi lezzetli, hem sağlıklı, hem de yöresel:) Üstelik glisemik indeksi düşük, kolesterol ve şekerin dışkıyla atımını kolaylaştıran posa içeriği yüksek bir tarif… Tarifini

Vegan Beslenme

15 dakikada hazırlanabilecek vegan yemekler

Lezzetli, sağlıklı ve 15 dakikada hazırlanabilecek vegan yemekler:   Nohutlu, mantarlı kabuklu pirinç pilavı: Önceden buzluğa attığım nohutları çıkarıp, domates, soğan, mantarlar, kabuklu pirinç ve baharatlar, salçayla karıştırıyorum. Ocağa koyuyorum.Tarif