Besin alerji testlerini yaptıralım mı?

Besin alerji testlerini yaptıralım mı?


Son zamanlarda “Besin alerji testi yaptırmalı mıyım?” sorusunu çok fazla alıyorum. Peki, nedir konunun özü?

 

Öncelikle alerji ile intoleransın ayrımını yapalım:

Besin alerjisi bağışıklık sisteminizin, intolerans ise sindirim sisteminizin tepkisidir. Bir gıdayı tükettiğinizde vücudunuz cilt kızarıklığı, ödem gibi tepkiler veriyorsa bunun nedeni bir besin alerjisi olabilir. Besin intoleransı ise daha çok sindirimle alakalıdır. Aldığınız besinlerin sindirim sisteminde sindirilememesi veya emilememesi sonucunda ishal, gaz, sancı, şişkinlik oluşur. Örneğin, laktoz intoleransınız varsa inek sütü içtiğinizde gaz ve şişkinlik oluşur.

Özetle, alerji bağışıklık sisteminin, intolerans sindirim ve emilim sisteminin tepkisidir.

 

Besin alerjisi testleri güvenilir mi?

Bir gıdayı tükettiğinizde olağandışı tepkileri oluşturan, gıdanın içindeki proteinlerdir. Bu proteinlere karşı vücut, zararlı muamalesi yapar. Örneğin bir bitki proteini olan glutene karşı vücut tepki verir, ishal gibi şikayetler ortaya çıkar.

Vücut, zararlı gördüğü proteinlere karşı savunma maddeleri üretir, IgE ve IGg bunlardan ikisidir. Bir gıdanın sizde oluşturacağı gerçek tepkiyi alerjinin geliştiği anda IgE’ye bakarak anlarız. Alerji testlerinde ise IGg’ye bakılır. IGg, besine karşı alerjiyi göstermez, bu nedenle besin alerjileri için IGg’yi kullanmak bilimsel değil. IgG’ye bakarak besin intoleransları ile ilgili kesin bir şey söylemek imkansıza yakın. Çünkü, IGg normal kişilerde dahi yüksek olabilir. Yoğun alerji yaşayan kişilerde normal bulunabilir.

 

Uluslararası kuruluşlar, alerji testleri hakında ne diyor?

Uluslararası immünoloji ve alerji dernekleri IGg’ye bakarak alerjileri tespit edemeyeceğimizi belirtiyorlar.

Peki ne yapmalıyız?

Eliminasyon diyetleriyle alerjileri tespit etmek, alerji testlerinden daha güvenilir bir yol. Bu yöntemi bilinçle uygulayıp birçok alerjiyi tespit edebiliriz.

 

Besin alerjisi testleri SGK kapsamına girmiyor ve oldukça pahalılar. “Niçin bu testleri yaptıramıyorum?” diye kendinizi hırpalamayın.

 

Yorumlar


Previous Doğru nefes ve besin takviyesi eğitimi
Next Nefis bir Antakya Mezesi:Babugannüş

About author

You might also like

Haberler

Sütsüz vegan tereyağı nasıl yapılır?

Hayatımı herhangi bir alerjim olmamasına rağmen alerjensiz beslenerek geçiriyorum aslında, süt, yumurta gibi hiçbir şeyi tüketmiyorum. Alerjisi olan kişileri çok iyi anlıyorum bu nedenle.   Ülkece mayonez, tereyağı, krema gibi

Tarifler

Ev yapımı diş macunu tarifi

Vegan yaşamaya başladıktan sonra çoğu şeyi daha iyi sorgulamaya başladım. Kullandığımız deterjanlar, diş macunları, fazladan aldığımız gıdalar, giyecekler bizi daha fazla tüketmeye yönlendiriyor. Bu aşırı tüketimler, insan, hayvan ve çevrenin

Haberler

Veganlar besin etiketini nasıl okumalı?

İşlenmiş ve paketlenmiş ürünleri tüketmemenizi öneririm. Ancak, yine de bazen tüketmek zorunda kalanlar için besin etiketi okumayla ilgili birtakım bilgiler vereceğim: Besin etiketi okumak, herkesin kazanması gereken bir alışkanlık. İçerikleri