Diyetten çıkıp yeme davranışına odaklanmayı düşündünüz mü?


Diyet ve içinde diyet geçen her şeyden sıkıldığınızı hatta duymak istemediğinizi biliyorum. Aslında oldukça yanlış anlaşılan, Google’da en çok aranan kelimelerin başında gelen diyet, kişinin ihtiyacı olan günlük besinsel gereksinimlerin tümü anlamına geliyor. Son yıllarda, sayısını benim de bilmediğim kadar “diyet” şekline, şok ve sağlıksız kilo verme yöntemlerine rastlıyoruz. İnsanlar işin uzmanı olmayan kişilerin de etkisiyle bu yanlış uygulamalarla organ kayıplarına uğrayabiliyor, hatta hayatlarından olabiliyor,

Evet, aşırı stresliyiz, zamanımız yok ve vermemiz gereken fazlalıklar var! Böyle olunca, “şok diyetlerden” medet umuluyor. Geçenlerde haber sitelerinden birinde gezerken “Karpuz Diyeti”ni de gördüm. Sağlıklı vücut ağırlığında olmak, tek bir besine indiregenemez, bunda anlaşalım. Sorun sandığınızdan farklıysa sadece beslenme ile de çözülmeyebilir, ama beslenme farkındalığı oluşturarak değiştirebileceğiniz kısmı büyük ölçüde halletmiş olursunuz.

Vücut ağırlığımızı etkileyen tek şey beslenme değildir, beslenmeye ve hayata bakış açımızdır. İnsanlar, algıları bozuk ve bilinçsiz bir şekilde yemek yemeye odaklanıyor. Bu, bizi hastalıklara ve mutsuzluklara itebiliyor. Doğru yaşam alışkanlıklarıyla oluşabilecek olumsuzlukları engelleyebiliriz.

Vücut ağırlığımızı korumanın, daha doğrusu sağlıklı yaşamanın yollarından biri olan beslenme farkındalığı ile ilgili insanlarla bir araya gelmeyi çok önemsiyorum. Bu nedenle, bu hafta sonu cumartesi Moda’daki Pilates Chi’de 15.00’da “Beslenme Farkındalığı” eğitimi vereceğim. Medikal vücut analiz cihazımla eğitim katılımcılarının vücut analizlerini yapacağım ve yorumlayacağım. Daha sonra, pilates tanıtım dersi ile anlattıklarımızı uygulayacağız. İlgilileri bekleriz.

Temelde yeme davranışının üzerinde duracağım eğitimde:

Doğru beslenme nedir?

Doğru fiziksel aktivite nedir?

Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

Yanlış beslenerek nasıl hastalanırız?

Neden sürekli bir şeyler yemek istiyoruz? Hayatımızda eksik olan bir şeyleri yiyerek mi tamamlamaya çalışıyoruz? Yeme davranışımız mı bozuk? gibi birçok merak edilen soruyu da soru-cevap bölümünde cevaplayacağım.

Yorumlar


Previous Erkek cinsel sağlığı için 5 beslenme önerisi
Next Proteinli enerji topları

About author

You might also like

Sağlıklı Beslenme

Dr. Bülent Şık: Çocukluk çağı obezitesi ve nişasta bazlı şeker ilişkisi

Çocukluk çağı obezitesi, küresel bir halk sağlığı sorunu. Çocuklarda obezite, yetişkinlerdekinden farklı gelişiyor. Nedenlerini geçen cumartesi TMMOB’daki sempozyumda Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık’ın anlatımıyla ele aldık. Yetişkin-çocuk obezitesi meselesi bir

Vegan Beslenme

Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay

Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de vegan sporcuları, başarılarını daha sık duymaya başladık. Vegan beslenme hakkındaki mitlere karşı iyi bir cevap verdikleri için bu sporcuların haberlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.  

Röportajlar

Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme – Op. Dr. Vedat Bayer Vegan Sağlık mülakatı

Her çarşamba 14.00’da 94.9 FM Açık Radyo’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’nda geçen hafta konuğum Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Vedat Bayer ile “Kalp damar hastalıklarında beslenme”yi konuştuk.   K.B.