Diyetten çıkıp yeme davranışına odaklanmayı düşündünüz mü?


Diyet ve içinde diyet geçen her şeyden sıkıldığınızı hatta duymak istemediğinizi biliyorum. Aslında oldukça yanlış anlaşılan, Google’da en çok aranan kelimelerin başında gelen diyet, kişinin ihtiyacı olan günlük besinsel gereksinimlerin tümü anlamına geliyor. Son yıllarda, sayısını benim de bilmediğim kadar “diyet” şekline, şok ve sağlıksız kilo verme yöntemlerine rastlıyoruz. İnsanlar işin uzmanı olmayan kişilerin de etkisiyle bu yanlış uygulamalarla organ kayıplarına uğrayabiliyor, hatta hayatlarından olabiliyor,

Evet, aşırı stresliyiz, zamanımız yok ve vermemiz gereken fazlalıklar var! Böyle olunca, “şok diyetlerden” medet umuluyor. Geçenlerde haber sitelerinden birinde gezerken “Karpuz Diyeti”ni de gördüm. Sağlıklı vücut ağırlığında olmak, tek bir besine indiregenemez, bunda anlaşalım. Sorun sandığınızdan farklıysa sadece beslenme ile de çözülmeyebilir, ama beslenme farkındalığı oluşturarak değiştirebileceğiniz kısmı büyük ölçüde halletmiş olursunuz.

Vücut ağırlığımızı etkileyen tek şey beslenme değildir, beslenmeye ve hayata bakış açımızdır. İnsanlar, algıları bozuk ve bilinçsiz bir şekilde yemek yemeye odaklanıyor. Bu, bizi hastalıklara ve mutsuzluklara itebiliyor. Doğru yaşam alışkanlıklarıyla oluşabilecek olumsuzlukları engelleyebiliriz.

Vücut ağırlığımızı korumanın, daha doğrusu sağlıklı yaşamanın yollarından biri olan beslenme farkındalığı ile ilgili insanlarla bir araya gelmeyi çok önemsiyorum. Bu nedenle, bu hafta sonu cumartesi Moda’daki Pilates Chi’de 15.00’da “Beslenme Farkındalığı” eğitimi vereceğim. Medikal vücut analiz cihazımla eğitim katılımcılarının vücut analizlerini yapacağım ve yorumlayacağım. Daha sonra, pilates tanıtım dersi ile anlattıklarımızı uygulayacağız. İlgilileri bekleriz.

Temelde yeme davranışının üzerinde duracağım eğitimde:

Doğru beslenme nedir?

Doğru fiziksel aktivite nedir?

Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

Yanlış beslenerek nasıl hastalanırız?

Neden sürekli bir şeyler yemek istiyoruz? Hayatımızda eksik olan bir şeyleri yiyerek mi tamamlamaya çalışıyoruz? Yeme davranışımız mı bozuk? gibi birçok merak edilen soruyu da soru-cevap bölümünde cevaplayacağım.

Yorumlar


Previous Erkek cinsel sağlığı için 5 beslenme önerisi
Next Proteinli enerji topları

About author

You might also like

Haberler

Yumurta zehir mi değil mi?

Yumurtanın zehirli olup olmadığını tartışıladursun gelin, biz yumurtanın ve diğer hayvansalların vücudumuzda hangi süreçlerden geçtiğini konuşalım. Yumurta, yüksek protein içeriği ile tanınan bir hayvansal gıda türü, tüm aminoasitleri bulunduruyor, ancak

Haberler

Şifa çayı: Badem Sütlü Kaynar

Havaların soğuk gittiği zamanlarda kaynarı çok sık yapıyorum. Hem yöresel bir tat hem de doğal bir içecek. Bizim oralarda, yani Antakya’da, Adana, Mersin ve Kilis’te kaynarı 7 farklı baharattan yaparız.

Haberler

Yumurtasız omlet nasıl yapılır?

Diyabetliler, insülin direnci olanlar, kalp damar hastaları, kilo vermek isteyenler, veganlar, çölyaklılar, gluten alerjisi olanlar, yumurta alerjisi olanlar, yüksek tansiyon hastaları için sıfır kolesterol, sıfır doymuş yağ, sıfır gluten, düşük