Dünya Şampiyonu Vegan Boksör Ünsal Arık, bir kez daha Avrupa Şampiyonu oldu

Dünya Şampiyonu Vegan Boksör Ünsal Arık, bir kez daha Avrupa Şampiyonu oldu


Vegan Dünya Şampiyonu Boksör Ünsal Arık, Augsburg’taki Avrupa Şampiyonluk ünvan maçında Gürcü rakibini yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.

 

Sporculuğu ve veganlığıyla takdir ettiğim ve başarılarıyla gurur duyduğum Sevgili Dostum Ünsal, yine ondan beklenileni yaptı ve şampiyon oldu. Şampiyonluğunun bir başka anlamı da vegan bir sporcu olarak bu başarıyı elde etmesi.

 

Son yıllarda dünyaca ünlü başarılı sporcular hem hayvanlar hem de performanslarını artırmak için vegan beslenmeye geçiyorlar. Takdir edersiniz ki, vegan beslenme ve spor, veganlıktan bahsedilince en çok merak edilen konulardandır. Protein miti gibi nedenlerden dolayı vegan sporcuların başarısız olacağı düşünülür. Ancak, ülkemizde ve dünyada pek çok profesyonel vegan sporcu var ve bu sporcular önemli başarılara imza atıyor. Dünyaya da önemli mesajlar veriyorlar.

 

Öyle ki, Ünsal diğer vegan sporcularda da gördüğümüz üzere boks gibi yüksek enerji gerektiren bir spor dalında vegan bir sporcu olarak göğsümüzü dünya ve Avrupa arenalarında kabartıyor. Kendisiyle sık sık görüşüyoruz. Beslenmesine oldukça dikkat ediyor. Elbette vegan cenneti Almanya’da yaşamanın verdiği avantajını kullanıyor, Almanya’nın vegan beslenme konusunda ileride oluşunun dahakkını yememek lazım:)

 

Yakında spor ve veganlık ile ilgili bir kitap da yazacak. Kitapta veganbeslenerek nasıl başarılı bir sporcu olunuru anlatacak.

 

 

Peki, sporcuların vegan beslenmesinin avantajları nelerdir?

 

  • Bağırsaklar bağışıklığın %80’ini oluşturur. Sağlıklı vegan beslenen bir sporcunun bağırsakları sağlıklı olacağından performansı da artacaktır.

 

  • Hayvansallar gibi yüksek iltihaplanma faktörlerini vücutlarına almadıkları için performansları oldukça yüksektir.

 

  • Yüksek antioksidanlı beslenirler. Spor sırasında vücutta oluşan oksidasyonu yok etmek için antioksidanlar oldukça önemlidir.

 

  • Son yıllarda profesyonel sporcuların kalp krizi geçirdiklerine sıklıkla rast geliyoruz. Bu da sporun tek başına kalp krizini önlemediğini ortaya koyuyor. Sağlıklı vegan beslenen sporcuların kötü kolesterolleri düşüktür. Kardiyovasküler sistemleri sağlıkla çalışır. Bu da sportif performansta büyük avantaj sağlar.

 

  • Sanıldığı kadar kas kütlesini artırmanın yolunun hayvansal protein değil iyi antrenman ve doğru vegan beslenme olduğunu bilirler.

 

 

Herkesin merak ettiği konu…

 

Elbette ki Ünsal da bazı takviyeler kullanıyor. Bu, yüksek performanslı her spor dalında geçerlidir. Ancak, Ünsal beslenmeyi bilinçli bir şekilde yapmaya çalışıyor. Bu konuda ilham veriyor, başarılarının devamını dilerim. Tüm dünyaya vegan olarak sportif pek çok başarıya imza attığı için binlerce kez teşekkür ederim. İyi ki varsın Sevgili Dostum Ünsal…

 

Sosyal medyadan vegan beslenmesini ve antrenmanlarını paylaşıyor. Takip etmek isteyenler için:

 

Instagram: d.e.e.r.b.o.o.s. / Ünsal Arık

Twitter: Ünsal Arık

Facebook: Ünsal Arık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar


Previous D vitamini: Popülarite mi sağlık mı?
Next Ev yapımı diş macunu tarifi

About author

You might also like

Haberler

Ömer Madra ile iklim krizi ve bitkisel beslenmeyi konuştuk.

Açık Radyo’da her çarşamba 14.00’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’nın 14 Şubat 2018 tarihindeki konusu “ İklim krizi ve bitkisel beslenme”, konuğu bu konuda Türkiye’deki önemli kişilerden Açık Radyo’nun Kurucusu

Haberler

Evde kolay bitkisel yoğurt tarifi

Bitkisel yoğurt olur mu demeyin, çok sağlıklı, lezzetli ve kolay bir şekilde bitkisel gıdalardan yoğurt yapılabiliyor. Üstelik evde de yapılabiliyor. İlla badem olmasına da gerek yok, kaju fıstığı, yulaf veya

Haberler

Muhtemel hayvansal içerik bulunan yiyecekler

Bitkisel beslenme, sadece etik nedenlerden dolayı uygulanan bir beslenme değil besin alerjilerinde tedavi olarak kullanılan bir yöntem. Artritler, şeker hastalığı, besin alerjileri, kalp damar hastalıklarını önlemede ve tedavi etmede bitkisel