Erkek cinsel sağlığı için 5 beslenme önerisi

Erkek cinsel sağlığı için 5 beslenme önerisi


Günümüzdeki yaşam şartları her şeyi etkilediği gibi cinsel sağlığı da etkiliyor. Erkeklerin %70’i erken boşalma sorunu yaşıyor, bunun yanında kısırlık, sertleşme zorluğu gibi cinsel sorunlara sıklıkla rastlanıyor. Çeşitli tedaviler uygulanıyor ancak konunun özüne inersek beslenme ve yaşam alışkanlıkları önem kazanıyor. Çünkü, bir organın kanlanması, işlevini verimli bir şekilde yerine getirmesi hücrelerinin beslenmesiyle yakından ilişkilidir.

Erkeğin boşalması ile beraber cinsel ilişki süresi bitiyor. Bu nedenle sağlıklı bir cinsel yaşam için sperm kalitesini arttırmanın önemi artıyor. Sperm kalitesi egzersiz, yaş, sigara ve alkol kullanımı, stres seviyesi, beslenme gibi birçok faktörden etkileniyor. Ayrıca, antidepresan kullanımında, şeker hastalığı gibi hastalıklarda kan şekerinin düzenli gitmemesinden kaynaklı da cinsel sorunlar yaşanabiliyor.

Erkek cinselliği için bilinmesi gerekenler:

1) Doymuş yağ alımının %5 artmasıyla sperm sayısı %38 azalıyor. Doymuş yağlar da hayvansallarda bulunuyor (1).

2) Yüksek antioksidan alımı sperm aktivitesini olumlu etkiliyor (2) (6).

3) Soya ürünleri içeriğindeki östrojen ve izoflovanlar nedeniyle erkeklere uygun görülmez ancak soya ürünlerinin sperm konsantrasyonlarına olumsuz etkisi olmadığı açıklandı (3) (4). Ancak soya ürünleri spermlerin verimliliğinee de katkı sağlamıyor.

4) Yüksek kan kolesterol seviyeleri de sperm sağlığını ve sperm hareketliliğini olumsuz etkiliyor (5). Doymuş yağ ve kolesterol alımından kaynaklanan damarlardaki tıkanıklıklar, sperm kalitesini, hareketliliğini ve cinsel sağlığı olumsuz etkiler. Et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi tüm hayvansal gıdalar domuş yağ ve kolesterol içerir. Hayvansal beslenme sadece cinsel sağlığı etkilemekle kalmaz, dünyada en fazla ölüme neden olan etken olan kalp damar hastalıklarının da artmasına neden olur.

5) Şişmanlık, erkeklerde cinsel sağlığı etkileyen en önemli etkenlerden biri. Vücut ağırlığı yönetimi sadece cinsel sağlık için değil sağlıklı bir hayat için gereklidir. Bitkisel beslenme ile vücut ağırlığı yönetimi sağlanır, bu da cinsel sağlığa önemli ölçüde katkı sağlar.

Bunların yanında bitkisel beslenen erkeklerin vitamin B12 seviyelerine dikkat etmeleri gerekiyor.

(1) Attaman JA1, Toth TL, Furtado J, Campos H, Hauser R, Chavarro JE. Dietary fat and semen quality among men attending a fertility clinic. Hum Reprod. 2012 May;27(5):1466-74.

(2) Fertil Steril. 2012 Jan;97(1):53-9. doi: 10.1016/j.fertnstert.2011.10.011. Epub 2011 Nov 10. Food intake and social habits in male patients and its relationship to intracytoplasmic sperm injection outcomes.
Braga DP1, Halpern G, Figueira Rde C, Setti AS, Iaconelli A Jr, Borges E Jr.

(3) Mitchell JH, Cawood E, Kinniburgh D, Provan A, Collins AR, Irvine DS. Effect of a phytoestrogen food supplement on reproductive health in normal males. Clin Sci (Lond) 2001;100:613-8.

(4) Messina M, Watanabe S, Setchell KD. Report on the 8th International Symposium on the Role of Soy in Health Promotion and Chronic Disease Prevention and Treatment. J Nutr 2009;139:796S-802S.

(5) Schisterman EF, Mumford SL, Chen Z, et al. Lipid concentrations and semen quality: the LIFE study. Andrology 2014;2:408-15.

(6) Zareba P, Colaci DS, Afeiche M, et al. Semen quality in relation to antioxidant intake in a healthy male population. Fertil Steril 2013;100:1572-9.

Yorumlar


Previous Evde kolay bitkisel yoğurt tarifi
Next Diyetten çıkıp yeme davranışına odaklanmayı düşündünüz mü?

About author

You might also like

Haberler

Hem sağlıklı hem lezzetli Fellah Köftesi Tarifi

  Dünya Gastronomi Şehri Antakya’nın meşhur Fellah Köftesi lezzetli, hem sağlıklı, hem de yöresel:) Üstelik glisemik indeksi düşük, kolesterol ve şekerin dışkıyla atımını kolaylaştıran posa içeriği yüksek bir tarif… Tarifini

Tarifler

Balkabaklı humus

Kuru nohutlu humustan sıkılanlar ve gaz şikayeti olanlar için Balkabaklı Humus…Son zamanlarda en sık yaptığım meze:   MALZEMELER (3 kişilik)   350 gram haşlanmış balkabağı 1 yemek kaşığı tahin 1

Duyurular & Etkinlikler

Türkiye’nin ilk vegan festivalinde vegan bir diyetisyen: Vegan beslenerek nasıl kilo verilir, pratik vegan mutfak atölyesi

Yurtdışında, özellikle Almanya, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde vegan festivallere çok sık rastlıyoruz. Artık, Türkiye’de de bu tür festivaller düzenlenmeye başlanıyor. Çünkü, hem Türkiye’de hem de dünyada veganlık günden güne hızla