Hiç kurufasulyeden kestane şekeri yaptınız mı?

Hiç kurufasulyeden kestane şekeri yaptınız mı?


Kurufasulyeden tatlı yapmayı hiç düşündünüz mü bilmiyorum, ama vegan bir danışanımın önerisiyle ben yaptım. Lezzetini beğendim, kestane şekerinden  farkı ise daha sağlıklı olması.

Glisemik indeksi düşük, glutensiz, tahılsız, doğal beslenmek isteyenler, çölyaklılar, şeker hastaları, vücut ağırlığını kontrol etmek isteyenler, hatta bebek beslenmesinde uzmana danışılarak verilebilir.

Karbonhidrat sayanlar için:

4 yemek kaşığı kurufasulye 16 gram karbonhidrat, 1,7 gram protein çerir.

3 adet kuru hurma 15 gram karbonhidrat içerir.

 

Lif oranı da yerinde bu tarifin yapılışı ise şöyle:

MALZEMELER:

4 yemek kaşığı haşlanmış kurufasulye

2 adet kuru hurma

1 tatlı kaşığı kakao

5 adet çiğ fındık

 

YAPILIŞI:

Tüm malzemeleri karıştırıcıdan geçirin. Bir poşete aldığınız karışımı, poşetin ucuna bir delik açıp sıkarak geniş bir kaba yerleştirin. Fındıkları üzerine tek tek yerleştirin. Buzdolabında yarım saat bekletin. Kurufasulyeden kestane şekerleriniz hazır.

 

Yorumlar


Previous Yumurta zehir mi değil mi?
Next Vegan beslenme ve spor eğitimi

About author

You might also like

Duyurular & Etkinlikler
Haberler

Uluslararası Bitkisel Beslenme Konferansı’nda neler konuşuldu?

24-27 Eylül 2017 tarihlerinde Amerika’da, Kaliforniya’da Uluslararası Bitkisel Beslenme Konferansı yapıldı. Dünyanın dört bir yanından 1000’e yakın sağlık profesyonelinin katıldığı konferanstaki çeşitli sunumlarda öne çıkan başlıklar şu şekildeydi: 1) Vegan

Sağlıklı Beslenme

Bademden süt ve süt ürünleri yapımı

Şimdiye kadar bademden pek çok bitkisel süt ve süt ürünü yaptım. Üstelik kolesterol, hormon, büyüme hormonu almadan ve çevreyi daha az kirleterek… Bir gram protein için 1 metrekare alan yok