İşlenmiş şeker yemenin 5 anlaşılır etkisi

İşlenmiş şeker yemenin 5 anlaşılır etkisi


Yarın 3 gün sürecek Ramazan Bayramı’nın ilk günü.

 

Biliyorsunuz Ramazan Bayramı’na “Şeker” Bayramı da deniliyor. Yarın ve sonraki iki gün ziyaretler yapılacak, tatlılar, şekerler yenilecek. Geleneksel mutfağımızda sıklıkla yer alan şerbetli tatlılar ikram edilecek. Baklavalar, çikolatalar… Bizim oraların (Antakya Yöresi) Kömbesi -Kibbesi- yenilecek.

Antakya Yöresi’ne ait kömbe…

Şeker sadece bayramlarda değil örneğin bir söz kesildiğinde de ikram edilir. İkram esnasında “tatlı yiyelim tatlı konuşalım” denir. Ben sizin tadınızı kaçırmayacağım ancak şekerle ilgili bildiklerimi size aktarmaya çalışacağım. Şeker, adına ne deniyorsa densin, hangi geleneksel yöntemlerle yapılırsa yapılsın zararlı, bu net. Kanserden obeziteye pek çok hastalığı tetikliyor.

 

Peki şeker yediğinizde vücudunuzda oluşan olaylardan haberdar mıyız?

 

NOT: Yazıdaki tüm şeker”ler “işlenmiş şeker anlamına gelmektedir.

 

  1. Diş çürükleri oluşumu kolaylaşır.

 

Dişlerin aralarında kalan bakteriler diş çürümelerine neden olur. Bu nedenle şeker tüketiminden uzak durmak, diş ipi kullanımı oldukça önemlidir. Şeker yediğimizde ağzımızın pH’sı bozulur. Çürümelere neden olan bakterilerin çoğalmasına neden oluruz.

 

 

  1. Kilo vermek zorlaşır.

 

Şeker yediğimizde pankreasımız insülin salgılar ve şeker kandan hücreye geçer, ardından kan şekeri düşer. Şeker yediğinizde insülin salgılanması bozulabilir bu da kilo vermeyi zorlaştıran insülin direncine neden olabilir.

 

  1. Bağırsaklarınızın emilimi bozlur.

 

Şeker, bağırsaklarınızın geçirgenliğini bozar ve emilim sıkıntıları yaşayabilirsiniz.

 

  1. Enfeksiyonlara yatkınlığınız artar.

 

Bağışıklık sisteminizin bozulmasından kaynaklı enfeksiyonlara yatkınlık artmış olur. Bununla beraber candida gibi mantarlar tespit edilmişse işlenmiş şeker tüketimi mantarın çoğalmasına neden olabilir.

 

  1. Gün içinde enerji düşüklüğü ve halsizlik yaşamanızın nedeni şeker tüketimi olabilir.

 

Şimdiden ağzımızın tadının yerinde olduğu nice bayramlar.

Yorumlar


Previous Vegan Sporcu Nevşin Mengü Gelibolu Triatlonu'nda Orta Mesafe Yaş Grubu Birincisi Oldu
Next 6. Büyük Yok Oluşa Çözüm Bitki Temelli Beslenme mi? (Ömer Madra ile mülakat)

About author

You might also like

Haberler

Muhtemel hayvansal içerik bulunan yiyecekler

Bitkisel beslenme, sadece etik nedenlerden dolayı uygulanan bir beslenme değil besin alerjilerinde tedavi olarak kullanılan bir yöntem. Artritler, şeker hastalığı, besin alerjileri, kalp damar hastalıklarını önlemede ve tedavi etmede bitkisel

Haberler

Polikistik over sendromu, insülin direnci ve beslenme

Erişkin kadınların %5’inde görülen Polikistik Over Sendromu(PCOS) vakalarının %50-70’inde insülin direnci görülür. Peki, insülin direncinin PCOS’a ne tür bir etkisi oluyor? Kadın olalım erkek olalım vücudumuzda karşıt cinsiyetin hormonları az miktarda da

Sağlıklı Beslenme

Bademden süt ve süt ürünleri yapımı

Şimdiye kadar bademden pek çok bitkisel süt ve süt ürünü yaptım. Üstelik kolesterol, hormon, büyüme hormonu almadan ve çevreyi daha az kirleterek… Bir gram protein için 1 metrekare alan yok