Nefis bir Antakya Mezesi:Babugannüş

Nefis bir Antakya Mezesi:Babugannüş


Medeniyetler şehri, bir dünya markası olan Antakya’nın bir de kozmokültürel bir sofrası var, bu sofranın bir de eşsiz bir mezesi var, ki ben çok sık yaparım ve çok severim. Özellikle, odun ateşinde pişirilmiş sebzeler ile yapılmışsa harikalar yaratılabilir. Ama odun ateşini nereden bulacağız diye endişelenmeyin, fırın da işinizi görür.

Babagannüş ne demek?

Mardinlilerin Ebugannüş dedikleri Babugannüş’e Antakya’da Ğannüş de denildiği oluyor. Ğannüş Arapça’da sevgi isteyen, sevimli anlamlarına geliyor.

Malzemeler:

  • 2 adet közlenmiş patlıcan
  • 2 adet közlenmiş yeşil biber
  • 2 adet közlenmiş kırmızı biber
  • 1 adet közlenmiş büyük boy soğan
  • Mevsim yaz ise közlenmiş domates
  • Yarım demet maydanoz
  • 3 diş sarımsak
  • Nar ekşisi

Yapılışı:

Sebzeleri fırında orta ısıda közleyin. Tüm közlenmiş malzemeleri doğrayın, sarımsakları inceleşene kadar ezin. Tüm doğradığınız malzemeleri karıştırın. Maydanozu ince ince doğrayın. Daha sonra üzerine nar ekşisi, isteğe göre bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin. Ben ceviz de ekliyorum. Babugannüş’ünüz hazır!

 

Yorumlar


Previous Besin alerji testlerini yaptıralım mı?
Next 2017 Nobel Tıp Ödülü, biyolojik saatimizin işleyişinin keşfine verildi

About author

You might also like

Haberler

Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)

Dünyada iki binden fazla gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Türkiye’de bunların 400 kadarı kullanılmaktadır. Bu maddeler içinde hayvansal içerikliler, hayvansal içerikli olduğunu tahmin bile etmediklerimiz de bulunuyor. Bunları tek tek ele

Yaşam

Günlük kalsiyum ihtiyacımız önerilerin yarısı kadardır

Geçmiş aylarda“Sağlıklı kemikler için süt içmeyin”adlı bilimsel bir infografik hazırlamıştım, sosyal medyada yaklaşık 100 bin kişiye ulaşmış, tartışmalara neden olmuştu. Bunun nedeni süt hakkında kemikleri güçlendirir, sağlıklı yaşam için oldukça

Haberler

Şifa çayı: Badem Sütlü Kaynar

Havaların soğuk gittiği zamanlarda kaynarı çok sık yapıyorum. Hem yöresel bir tat hem de doğal bir içecek. Bizim oralarda, yani Antakya’da, Adana, Mersin ve Kilis’te kaynarı 7 farklı baharattan yaparız.