Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay

Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay


Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de vegan sporcuları, başarılarını daha sık duymaya başladık. Vegan beslenme hakkındaki mitlere karşı iyi bir cevap verdikleri için bu sporcuların haberlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

En son Wimbedon’u 4. kez kazanan Vegan Tenis Sporcusu Novak Djokovic ile bir profesyonel sporcunun vegan beslenerek sportif performansın nasıl yerinde olabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Djokoviç, başarısını veganizme, yogaya, meditasyona bağlıyor.

Türkiye’de de ekstrem,ekstrem olmayan spor yapan veganlar var. Örneğin; Bisiklet Sporcusu Berk Okyay, 29 Temmuz’da başlayacak zorlu bisiklet yarışı Transcontinental’de yarışacak.

Peki, Transcontinental (TRC) nasıl bi yarış?

 

Avrupa’nın Batı’dan Doğu’ya geçildiği, günlerce süren 4000 kilometreyi dere tepe, Alpler, soğuk sıcak demeden geçilen gerçek bir dayanıklılık sınavı. Hayat gibi işte!

 

Geçen yıl Avustralya’da bu yarış benzeri bir yarışın şampiyonu da yine vegan bir bisiklet sporcususu olan Abdullah Zeinab’mış.

 

Berk, bu yarışı bu yıl 3. kez yarışacak. Geçen hafta Açık Radyo’da her çarşamba 14.00’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’na konuğum oldu. Yarışa nasıl hazırlandığını, beslenmesini nasıl düzenlediğini konuştuk.

 

Kısa kısa Berk Okyay hakkında merak edilenler:

 

2 yıldır vegan besleniyor.

Ekstrem bir sporcu olarak besin takviyeleri kullanmıyor.

Eşi de vegan yaşıyor.

Bisiklet en büyük tutkularından biri.

 

Berk’i desteklemek isterseniz:

https://www.gofundme.com/gy92xa-tcr

 

Daha fazlası için Vegan Sağlık programının tekrarı:

 

https://archive.org/details/vegan_18.07.2018

 

Vegan Sağlık Programı hakkında:

 

http://acikradyo.com.tr/program/vegan-saglik

 

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara

 

vegandiyetisyen.com

 

 

 

 

 

Yorumlar


Previous Pratik ve sağlıklı 5 vegan sandviç tarifi
Next Kanserden nasıl korunuruz?

About author

You might also like

Vegan Beslenme

Veganlar için demir rehberi

Son günlerde annelerden, veganlardan demir ile ilgili çok fazla soru aldık. Bu nedenle, konuyla ilgili mini bir rehber hazırladık.   DEMİR:    Demir, vücut için oldukça gerekli bir elementtir. Vücutta

Haberler

Herkes vegan olsa ne olurdu?

Fransız Le Monde Gazetesi’nde veganlıkla ilgili bir makale yayımlandı, Fransa’da yaşayan, Fransızca Dilbilimcisi, üniversiteden arkadaşım Alper’den rica ettim, makaleyi çevirip bana gönderdi. Kendisine çok teşekkür ederim. Makalenin çevirisi: Vegan beslenme

Duyurular & Etkinlikler

Doğru nefes ve besin takviyesi eğitimi

Uzman Eczacı Güzide Dişli Yazar, Yoga Eğitmeni Neslihan Gül ile beraber bir eğitim düzenliyoruz. Eğitimde: Besin takviyesi nedir? Besin takviyeleri gerekli mi? Gerekliyse kimler için gerekli? Doğal besinlerle ihtiyacımız olan