Vegan krem peyniri yapımı

Vegan krem peyniri yapımı


“Her türlü hayvansaldan vazgeçebilirim, ama peynirden asla.” diyen pek çok kişiyle karşılaştım. Aslında, bu peynir yiyenlerde çok şaşırmadığımız bir durum. Peynir, insanlarda en fazla bağımlılık yapan hayvansallardan biridir, bunun başlıca nedeni içindeki kazeindir. Aslında peynir, tuz ve yağdan oluşur ve vücuda yarayışlı hiçbir besin içermez.

Peki kazein nedir?
Hayvansal sütlerde bulunan bir proteindir. Kazein, vücuda alındıktan sonra kazomorfine dönüşüyor. Bu da eroinin beyni etkilediği aynı bölgeyi uyarıyor. Ayrıca, eklem ve kemik iltihaplanmalarını attıran kazeinin tip 1 diyabet, romatoid artrit gibi iltihabi hastalıkların nedeni de olduğu belirtiliyor. Dileyen Dr. Neal Bernad’ın fotoğraftaki kitabını edinip okuyabilir.

Bunun dışında sütün şekeri laktozu da dünyanın büyük çoğunluğu sindiremiyor. Bizim toplumumuzun yarısı sütü sindirecek enzimlere sahip değil. Bu da ödem, şişkinlik, iltihaplanma gibi şikayetlere neden oluyor.
Besin alerjisi olanlar, veganlar, sağlıklı beslenmek isteyenler için aşağıdaki tarifi paylaşıyorum; kolayca uygulayabilir, kahvaltılarda ve yemeklerde tüketebilirsiniz.

MALZEMELER:
1 avuç çiğ kaju fıstığı
3 yemek kaşığı tahin

YAPILIŞI:
Akşamdan ısladığınız kaju fıstıklarını ve tahini karıştırıcıdan geçirin, vegan krem peyniriniz hazır, işte bu kadar kolay ?

1 avuç çiğ kaju fıstığı 5 gram protein,
3 yemek kaşığı tahin 10 gram protein içerir.

NOT: Tarifler genel vegan beslenme önerileri kapsamındadır. Kişisel beslenme önerilerinin yerini tutmaz,.

Yorumlar


Previous Evde kolay kumpir (Lezzet garantili)
Next Veganlar besin etiketini nasıl okumalı?

About author

You might also like

Haberler

Yılbaşına Özel Beş Vegan Antakya Lezzeti

1000’e yakın lezzeti bünyesinde barındıran Zahter Diyarı güzel memleketimin Antakya Sofrası, kendine has mezeleri ile ülkemizin ve dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Vegan yaşayanlar için adeta bir külliyat olan bu

Haberler

Bitkisel beslenerek yağ yakmak için 10 öneri

Bitkisel beslenme, hayvansal gıdaların olmadığı tüm besin ihtiyaçlarının bitkisel gıdalarla karşılandığı bir beslenme şeklidir.   İnsanlar, bitkisel beslenmeye pek çok nedenden ötürü yöneliyorlar, bu nedenlerin başında ağırlık koruma ve yağ

Haberler

Hatay Usulü Vegan Tuzlu Yoğurt

Hatay Usulü Tuzlu Yoğurt, pazar kahvaltılarına çok yakışıyor. Tuzlu Yoğurt, bilindiği üzere aslında hayvansal kaynaklıdır, ama ben bu aralar kafayı Yöresel Antakya Sofrası’yla bozduğum için her şeyin veganını yapmaya koyuldum.