Vegan krem peyniri yapımı

Vegan krem peyniri yapımı


“Her türlü hayvansaldan vazgeçebilirim, ama peynirden asla.” diyen pek çok kişiyle karşılaştım. Aslında, bu peynir yiyenlerde çok şaşırmadığımız bir durum. Peynir, insanlarda en fazla bağımlılık yapan hayvansallardan biridir, bunun başlıca nedeni içindeki kazeindir. Aslında peynir, tuz ve yağdan oluşur ve vücuda yarayışlı hiçbir besin içermez.

Peki kazein nedir?
Hayvansal sütlerde bulunan bir proteindir. Kazein, vücuda alındıktan sonra kazomorfine dönüşüyor. Bu da eroinin beyni etkilediği aynı bölgeyi uyarıyor. Ayrıca, eklem ve kemik iltihaplanmalarını attıran kazeinin tip 1 diyabet, romatoid artrit gibi iltihabi hastalıkların nedeni de olduğu belirtiliyor. Dileyen Dr. Neal Bernad’ın fotoğraftaki kitabını edinip okuyabilir.

Bunun dışında sütün şekeri laktozu da dünyanın büyük çoğunluğu sindiremiyor. Bizim toplumumuzun yarısı sütü sindirecek enzimlere sahip değil. Bu da ödem, şişkinlik, iltihaplanma gibi şikayetlere neden oluyor.
Besin alerjisi olanlar, veganlar, sağlıklı beslenmek isteyenler için aşağıdaki tarifi paylaşıyorum; kolayca uygulayabilir, kahvaltılarda ve yemeklerde tüketebilirsiniz.

MALZEMELER:
1 avuç çiğ kaju fıstığı
3 yemek kaşığı tahin

YAPILIŞI:
Akşamdan ısladığınız kaju fıstıklarını ve tahini karıştırıcıdan geçirin, vegan krem peyniriniz hazır, işte bu kadar kolay ?

1 avuç çiğ kaju fıstığı 5 gram protein,
3 yemek kaşığı tahin 10 gram protein içerir.

NOT: Tarifler genel vegan beslenme önerileri kapsamındadır. Kişisel beslenme önerilerinin yerini tutmaz,.

Yorumlar


Previous Evde kolay kumpir (Lezzet garantili)
Next Veganlar besin etiketini nasıl okumalı?

About author

You might also like

Haberler

Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)

Dünyada iki binden fazla gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Türkiye’de bunların 400 kadarı kullanılmaktadır. Bu maddeler içinde hayvansal içerikliler, hayvansal içerikli olduğunu tahmin bile etmediklerimiz de bulunuyor. Bunları tek tek ele

Tarifler

Balkabaklı humus

Kuru nohutlu humustan sıkılanlar ve gaz şikayeti olanlar için Balkabaklı Humus…Son zamanlarda en sık yaptığım meze:   MALZEMELER (3 kişilik)   350 gram haşlanmış balkabağı 1 yemek kaşığı tahin 1

Haberler

Yumurtanın bitkisel alternatifleri

Yumurtanın yerine bitkisel alternatif aramak sadece veganların değil herkesin işi olmalı. “Her gün bir tane yemek iyi değil mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi gelin, yumurtayı masaya yatıralım: Lif içermez: Sağlık