Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)

Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)


Dünyada iki binden fazla gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Türkiye’de bunların 400 kadarı kullanılmaktadır. Bu maddeler içinde hayvansal içerikliler, hayvansal içerikli olduğunu tahmin bile etmediklerimiz de bulunuyor. Bunları tek tek ele alacağım.

 

Aslında uzun zamandır ele almak istediğim bir konuydu, ancak dün vegan bir arkadaşımızın isteği üzerine hayvansal içerikli gıda katkı maddeleri serisine hemen başlamaya karar verdim, ilk konuyu da lanolin olarak seçtim.

 

Lanolin nedir?

 

Lanolin, koyunun yününden ya da deri bölgesinden elde edilen, yağ asitleri ve kolesterolden oluşan bir tür yağdır. Yağlayıcı ve partatıcı olarak kullanılır.

 

Lanolin nerelerde kullanılır?

 

Kozmetikte: Rujlar başta olmak üzere çoğu kozmetik ürününde bulunur.

 

D3 vitaminlerinde: D vitamini yağda eriyen bir vitamin, bu yağın kullanılmasının nedeni D vitaminin çözünmesini kolaylaştırmaktır.

 

Eczacılıkta: Merhem yapımlarında kullanılır. Özellikle, egzama tedavisinde kullanılan merhemlerde sık görülür.

 

Sakızlarda, tekstil sanayisinde kullanılır.

 

 

Sık kullanılmasının nedeni:

 

Oksijenli asitlerin alkol ile etkileşmesinden esterleşme oluşur. Esterleşme, plastik, tekstil, sentetik yağ, gıda sanayinde; özellikle hoş koku vermesi, parlatma, yağlama özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılır.

 

E913 ile kodlanır.

Yorumlar


Previous Karnabaharlı dolma yaptınız mı?
Next Yılbaşına Özel Beş Vegan Antakya Lezzeti

About author

You might also like

Haberler

Erkek cinsel sağlığı için 5 beslenme önerisi

Günümüzdeki yaşam şartları her şeyi etkilediği gibi cinsel sağlığı da etkiliyor. Erkeklerin %70’i erken boşalma sorunu yaşıyor, bunun yanında kısırlık, sertleşme zorluğu gibi cinsel sorunlara sıklıkla rastlanıyor. Çeşitli tedaviler uygulanıyor

Haberler

Kolay bitter çikolata yapımı

Kim çikolata sevmez ki? Hele bitterse… İşlenmiş şeker, katkı maddeleri içeren ürünleri tüketmek istemiyorsanız, Aile bütçenize katkı sağlamak istiyorsanız, Çocuğunuza sağlıklı beslenme konusunda örnek olmak istiyorsanız, Vegan besleniyorsanız ya da

Haberler

Proteinli enerji topları

Spor yapıyorsanız, yoğun yaşıyorsanız ihtiyacınız olan temel besinlerin bir kısmını karşılayabilecek bir tarif vereceğim. Bunun için ihtiyacınız olanları mutfağınızdaki malzemelerden kolayca temin edebilirsiniz. Bu proteinli enerji topları benim kurtarıcım oldu.