Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)

Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)


Dünyada iki binden fazla gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Türkiye’de bunların 400 kadarı kullanılmaktadır. Bu maddeler içinde hayvansal içerikliler, hayvansal içerikli olduğunu tahmin bile etmediklerimiz de bulunuyor. Bunları tek tek ele alacağım.

 

Aslında uzun zamandır ele almak istediğim bir konuydu, ancak dün vegan bir arkadaşımızın isteği üzerine hayvansal içerikli gıda katkı maddeleri serisine hemen başlamaya karar verdim, ilk konuyu da lanolin olarak seçtim.

 

Lanolin nedir?

 

Lanolin, koyunun yününden ya da deri bölgesinden elde edilen, yağ asitleri ve kolesterolden oluşan bir tür yağdır. Yağlayıcı ve partatıcı olarak kullanılır.

 

Lanolin nerelerde kullanılır?

 

Kozmetikte: Rujlar başta olmak üzere çoğu kozmetik ürününde bulunur.

 

D3 vitaminlerinde: D vitamini yağda eriyen bir vitamin, bu yağın kullanılmasının nedeni D vitaminin çözünmesini kolaylaştırmaktır.

 

Eczacılıkta: Merhem yapımlarında kullanılır. Özellikle, egzama tedavisinde kullanılan merhemlerde sık görülür.

 

Sakızlarda, tekstil sanayisinde kullanılır.

 

 

Sık kullanılmasının nedeni:

 

Oksijenli asitlerin alkol ile etkileşmesinden esterleşme oluşur. Esterleşme, plastik, tekstil, sentetik yağ, gıda sanayinde; özellikle hoş koku vermesi, parlatma, yağlama özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılır.

 

E913 ile kodlanır.

Yorumlar


Previous Karnabaharlı dolma yaptınız mı?
Next Yılbaşına Özel Beş Vegan Antakya Lezzeti

About author

You might also like

Sağlıklı Beslenme

Bugün “gerçek diyetisyenlerin” günü

Beslenme, yaşayan tüm canlılar için vazgeçilmez bir gereksinim. Ama nasıl besleneceğiz? Her konuda olduğu gibi bu işin de bir bilimi, ilimi var. İşte bu eğitimi lisans düzeyinde alan herkes diyetisyen

Tarifler

Karnabaharlı dolma yaptınız mı?

Sağlıklı olmak, arınmak, hastalıklardan korunmak, olan hastalıkların kötü sonuçlarını azaltmak için beslenme alışkanlıklarını düzenlemek oldukça önemlidir. Ancak, beslenme alışkanlıklarını düzenlerken tekdüzelikten kurtulmak baş koyulan bu yolda sürdürülebilirliği sağlayacaktır. Peki, herkesin

Yaşam

Ek gıdaya geçişte bebeğin kendi kendisini beslemesi: Baby Lead Weaning Yöntemi

Baby Lead Weaning: Çocukluk çağı obezitesine karşı çözüm olabilir mi?   Uzun zamandır, son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir ek gıdaya geçiş yöntemi olan Baby Lead Weaning, yani bebeğin kendi kendini