Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)

Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)


Dünyada iki binden fazla gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Türkiye’de bunların 400 kadarı kullanılmaktadır. Bu maddeler içinde hayvansal içerikliler, hayvansal içerikli olduğunu tahmin bile etmediklerimiz de bulunuyor. Bunları tek tek ele alacağım.

 

Aslında uzun zamandır ele almak istediğim bir konuydu, ancak dün vegan bir arkadaşımızın isteği üzerine hayvansal içerikli gıda katkı maddeleri serisine hemen başlamaya karar verdim, ilk konuyu da lanolin olarak seçtim.

 

Lanolin nedir?

 

Lanolin, koyunun yününden ya da deri bölgesinden elde edilen, yağ asitleri ve kolesterolden oluşan bir tür yağdır. Yağlayıcı ve partatıcı olarak kullanılır.

 

Lanolin nerelerde kullanılır?

 

Kozmetikte: Rujlar başta olmak üzere çoğu kozmetik ürününde bulunur.

 

D3 vitaminlerinde: D vitamini yağda eriyen bir vitamin, bu yağın kullanılmasının nedeni D vitaminin çözünmesini kolaylaştırmaktır.

 

Eczacılıkta: Merhem yapımlarında kullanılır. Özellikle, egzama tedavisinde kullanılan merhemlerde sık görülür.

 

Sakızlarda, tekstil sanayisinde kullanılır.

 

 

Sık kullanılmasının nedeni:

 

Oksijenli asitlerin alkol ile etkileşmesinden esterleşme oluşur. Esterleşme, plastik, tekstil, sentetik yağ, gıda sanayinde; özellikle hoş koku vermesi, parlatma, yağlama özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılır.

 

E913 ile kodlanır.

Yorumlar


Previous Karnabaharlı dolma yaptınız mı?
Next Yılbaşına Özel Beş Vegan Antakya Lezzeti

About author

You might also like

Haberler

Sütsüz vegan tereyağı nasıl yapılır?

Hayatımı herhangi bir alerjim olmamasına rağmen alerjensiz beslenerek geçiriyorum aslında, süt, yumurta gibi hiçbir şeyi tüketmiyorum. Alerjisi olan kişileri çok iyi anlıyorum bu nedenle.   Ülkece mayonez, tereyağı, krema gibi

Haberler

Kadıköy Belediyesi Bisiklet Mutfağı’nda bir diyetisyen: Kevser Başkara

Kadıköy Belediyesi Bisiklet Birimi’nin davetiyle 19 Ekim Çarşamba Günü 20.30’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de “Bisiklet Mutfağı: Bisiklet ve Beslenme” sunumu yapacağım. Bisikleti hayatında çok aktif kullanan bir diyetisyen olarak yapacağım “Bisiklet ve

Röportajlar

Ömer Madra ile iklim krizi ve bitkisel beslenmeyi konuştuk.

Açık Radyo’da her çarşamba 14.00’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’nın 14 Şubat 2018 tarihindeki konusu “ İklim krizi ve bitkisel beslenme”, konuğu bu konuda Türkiye’deki önemli kişilerden Açık Radyo’nun Kurucusu