Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)

Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)


Dünyada iki binden fazla gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Türkiye’de bunların 400 kadarı kullanılmaktadır. Bu maddeler içinde hayvansal içerikliler, hayvansal içerikli olduğunu tahmin bile etmediklerimiz de bulunuyor. Bunları tek tek ele alacağım.

 

Aslında uzun zamandır ele almak istediğim bir konuydu, ancak dün vegan bir arkadaşımızın isteği üzerine hayvansal içerikli gıda katkı maddeleri serisine hemen başlamaya karar verdim, ilk konuyu da lanolin olarak seçtim.

 

Lanolin nedir?

 

Lanolin, koyunun yününden ya da deri bölgesinden elde edilen, yağ asitleri ve kolesterolden oluşan bir tür yağdır. Yağlayıcı ve partatıcı olarak kullanılır.

 

Lanolin nerelerde kullanılır?

 

Kozmetikte: Rujlar başta olmak üzere çoğu kozmetik ürününde bulunur.

 

D3 vitaminlerinde: D vitamini yağda eriyen bir vitamin, bu yağın kullanılmasının nedeni D vitaminin çözünmesini kolaylaştırmaktır.

 

Eczacılıkta: Merhem yapımlarında kullanılır. Özellikle, egzama tedavisinde kullanılan merhemlerde sık görülür.

 

Sakızlarda, tekstil sanayisinde kullanılır.

 

 

Sık kullanılmasının nedeni:

 

Oksijenli asitlerin alkol ile etkileşmesinden esterleşme oluşur. Esterleşme, plastik, tekstil, sentetik yağ, gıda sanayinde; özellikle hoş koku vermesi, parlatma, yağlama özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılır.

 

E913 ile kodlanır.

Yorumlar


Previous Karnabaharlı dolma yaptınız mı?

About author

You might also like

Haberler

Ultramaratonun dünya çapındaki cesur kadını: Bakiye Duran

“Tek başına yarışlara geliyor, üstelik dil bilmiyor. Bu sefer kaybolur derken, o diğer yarışlara da geliyor. İnsanın isterse dünyanın her yerinde koşabileceğini gösteren bir rol model. Ultramaratonun Bakiye gibi cesur sporculara

Haberler

Yumurta zehir mi değil mi?

Yumurtanın zehirli olup olmadığını tartışıladursun gelin, biz yumurtanın ve diğer hayvansalların vücudumuzda hangi süreçlerden geçtiğini konuşalım. Yumurta, yüksek protein içeriği ile tanınan bir hayvansal gıda türü, tüm aminoasitleri bulunduruyor, ancak

Haberler

2017 Nobel Tıp Ödülü, biyolojik saatimizin işleyişinin keşfine verildi

Bugüne kadar biyolojik saatimiz ile ilgili yapılan çalışmalar, bu mekanizmaları anlamamamız için yeterli değildi. Konuyu tam anlamıyla aydınlatan Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young, “sirkadiyen ritmin moleküler mekanizmalar ile