İstanbul’da en çok beğendiğim 10 vegan ve vegan seçenekli restoran

İstanbul’da en çok beğendiğim 10 vegan ve vegan seçenekli restoran

 

İstanbul’da yaşadığımız için şanslı mıyız değil miyiz bilmiyorum ama son günlerde neredeyse her gün bir vegan ya da vegan seçenekli mekan açılıyor. Farklı bölgelerde de eminim oldukça güzel mekanlar vardır, ancak benim eksenim Kadıköy, Nişantaşı, Levent, Beyoğlu olduğu için buralardaki mekanlara daha çok hakimim. Sıklıkla sorulmuştu, gittiğim ve beğendiğim 10 mekanı listeledim. İlerleyen zamanlarda diğer mekanları da paylaşacağım:)

 

 

  • Etiler, Bi Nevi Deli (%100 vegan) Bi Nevi Deli’nin%100 sağlıklı ve vegan yaratıcı mutfağında kombuchadan çiğ vegan tatlılara her şeyi bulabiliyorum.

 

  • Beyoğlu, Community Kitchen(%100 vegan) Oya’nın elinin tüm lezzetiyle yaptığı yemekleri ve özellikle Açık Radyo’ya yakın olduğu için radyo günleri uğrak yerim haline getiriyor. Favorim vegan dürüm, ancak vegan iskender, baklava da bulunuyor.

 

  • Levent, İyi Lokanta: (%100 vegan) İyi Lokanta, sadece paket servisle çalışıyor ve harika tatlar ortaya çıkarıyorlar. Kendi türettikleri kelime de olan Sebzet’i denemelisiniz. Bunun yanında burgerler, çorbalar, soğuk ev yapımı içecekler, Enis, Yasemin ve Selin’in sıcak yaklaşımları burayı en sevdiğim yerler arasına almam için fazlasıyla yetiyor.

 

  • Nişantaşı, Veganarsist (%100 vegan) Emre Bey ile ilk görüşmemizde Nişantaşı’na gelin demiştim, en kısa zamanda sözümü tuttular ve geldiler, Nişantaşı’ndaki büyük bir açığı kapattılar 🙂 Çok memnunlar geldikleri için… Hem lezzetli hem de tüm sevilen tatların yapıldığı bir yer burası.

 

  • Nişantaşı, Vi Coffee & Healty Living, tatlılar kaçamağınız değil besininiz olsun:) Sağlıklı vegan seçenekleri, ofise yakın olması, ortamının sıcaklığı ile arkadaşlarımla gitmekten hoşlandığım bir yer.

 

  • Kadıköy, Çiya Sofrası, Antakyalı olduğumu ve vegan Antakya lezzetlerini sevdiğim için buraya bayılıyorum. Vegan lahmacun, vegan kebap ve envai çeşit Antakya Mezesi ile Çiya yöresel vegan mutfağa iyi bir örnek olabilir.

 

  • Kadıköy Moda, Pasaj Cook Book: Sıklıkla gittiğim bu mekanda, açık büfedeki ev yemekleri ve mezeleri çok lezzetli, işletmecilerini de çok seviyorum:) Ders çalışılabilecek, toplantılar yapılabilecek ve lezzetli vegan yemekler yenecek sakin ve nezih bir yer.

 

  • Kadıköy, Yeldeğirmeni, Cafe Siesta: Kahvaltı tabaklarını ve vegan keklerini çok beğendiğim, işletmecisinin yaklaşımını sevdiğim tatlı bir mekan:)

 

  • Kadıköy Yeldeğirmeni, Muhtelif Mekan (%100 vegan) Pancar köftesi, tatlılar, çorbalarının yanısıra Ebru’nun fermente kaju yoğurdunu kesinlikle denemelisiniz, bu yoğurdu sadece burada bulabiliyorsunuz.

 

  • Kadıköy Moda, Deli No: 14: Vegan burgerini çok sevdiğim yer. Pankekleri de çok güzel:)

Kimbilir daha ne mekanlar vardır, fırsat buldukça gidip yorumlarımı yazacağım.

Son olarak, Vegisso Ankara’da en sık gittiğim %100 vegan mekandı, İstanbul’da da bir şubesi açıldı. En kısa zamanda uğrayacağım 🙂 Yorumlarımı özellikle yazacağım. Vegisso İstanbul Kurtuluş’ta! Uğrayın, hayatınızda yediğiniz en güzel falafel sizi bekliyor olabilir:)

 

Yorumlar

Previous Dünyanın ilk vegan kumaşını üreten İpeker Tekstil'i üretim tesisinde ziyaret ettik
Next Hem sağlıklı hem lezzetli Fellah Köftesi Tarifi

About author

You might also like

Yaşam

Annem diyabet ilaçlarını nasıl bıraktı?

Yılların beslenme ve yaşam alışkanlıklarını şu zararlı bu yararlı demekle, sadece akademik çalışmaları anlatmakla terkettiremiyorsunuz. Kitabi milyonlarca bilgi var ama bu bilgilerin hayata nasıl uyarlanacağı konusu tam bir muamma! En

Duyurular & Etkinlikler

Vegitisyen anlatımıyla Vegan Antakya Mezeleri atölyesi

Vegan beslenme deyince akla yurtdışı menşeili ürünler ve yemekler geliyor, aslında memleketimiz yemekleriyle, doğal ürünleriyle bir vegan beslenme cenneti. Özellikle, memleketim Antakya’nın Akdeniz ve Arap Mutfakları’nın bir bileşimi olan dünya

Haberler

Vegan olmayan katkı maddeleri serisi – Lanolin (Koyun yağı)

Dünyada iki binden fazla gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Türkiye’de bunların 400 kadarı kullanılmaktadır. Bu maddeler içinde hayvansal içerikliler, hayvansal içerikli olduğunu tahmin bile etmediklerimiz de bulunuyor. Bunları tek tek ele