Proteini nereden alıyorsun?

Proteini nereden alıyorsun?

Protein, bütün yaşayan organizmalarda bulunan bir bileşiktir. Bu büyük bileşik aminoasitlerin biririne bağlanarak oluşturduğu bir yapıdır. Proteini kolye olarak düşünürseniz her bir boncuk bir aminoasittir. Bu aminoasitlerin sırası genetik kodlarla düzenlenir ve bu şekilde vücudun çeşitli reaksiyonları için proteinler oluşturulur.

 

Enzimler, hücre zarları, hücrenin yapısını oluşturan proteinler, aynı zamanda vitamin ve mineralleri taşınmasında da etkinlerdir. Vücuttaki tüm reaksiyonlar enzimlerle gerçekleştiğinden her reaksiyonla kullanılırlar.

 

 

Proteinler, azot içermeleriyle karbonhidrat ve yağlardan ayrılırlar. Bir protein sindirildikten sonra üre, ürik asit, amonyak gibi azotlu ve aynı zamanda zehirli bileşikler oluşur. Örneğin, amonyak zehirli bir gazdır, karaciğerde daha az zehirli gaz olan ürik aside çevrilir. Bu çevrim vücutta enerji kullanımını artıran bir çevrimdir. Kilo verme diyetlerinde yüksek miktarda protein verilmesinin biyokimyasal açıklaması bu şekildedir. Evet, kilo verirsiniz ancak aynı zamanda vücudunuzun pek çok işlevini yüksek protein alarak bozarsınız. Bu yüzden, vücuttaki üre miktarı doğrudan vücutta okside olan protein miktarını yansıtır.

 

Kaliteli ve kalitesiz protein kaynakları: Bitkisel beslenmede protein nasıl sağlanır?

 

Proteinlerin sentezi için aminoasitler gerekiyor, dışarıdan alınması gereken 9 aminoasit vardır ve bunlar çeşitlendirilmiş bitkisel beslenmeyle yeterli miktarlarda alınabiliyor. Hayvansallarda protein yüksek oranda bulunur, ancak bu kadar yüksek protein sağlığımız için faydalı mı? Bu aminoasitleri bitkiseller aracılığıyla alabilir miyiz? Bir porsiyon balık yediğinizde, 150 gram ediyor, böbreklerinizin kanı süzme hızı 3 saat içinde %36 artıyor. Bu uzun sürerse kronik böbrek yetmezliği oluşması olası. Ayrıca, hayvansalların içeriğindeki hormonlar, antibiyotikler, zararlı yağlar vücudumuza zarar veriyor.

 

Çok sık sorulur, bitkisellerde protein olmadığı düşünülüyor sanırım: Proteinlerini nasıl alıyorsun? Bugüne kadar hayvansal proteinlerin bitkisel proteinlerden üstün olduğunu gösteren bir çalışmaya rastlamadım. Böyle bir çalışma yok da zaten.

 

Bitkisel beslenmede protein eksikliği yaşamamak için çeşitlendirme sağlamak gerekiyor. Birbirini tamamlayan gıda gruplarını düzenli tüketmek oldukça önemli.

 

Günlük protein ihtiyacı kişiden kişiye farklılık gösterir, sağlıklı bir bünyeye sahip yetişkinlerde kilo başına günlük ortalama 0.8 gram protein, yaşamsal faaliyetler için yeterlidir.

 

Aşağıda 5 gram protein bulunan bitkisel bazı gıda ölçüleri yer alıyor:

 

2 avuç kabak çekirdeği

2 yemek kaşığı tahin

Bir kase mercimek çorbası

NOT: Sayfadaki ve bu yazıdaki öneriler ve tarifler kişisel değildir, tedavi yerine geçmez. Kişisel öneriler için beslenme ve diyet uzmanınıza danışınız.

 

Okuma önerileri:

Günlük vegan beslenme planı adlı yazımda da anlatmıştım. Yazıyı okumak için:

Günlük vegan beslenme planı nasıl yapılmalıdır?

 

 

Haftalık vegan menü için link:

Haftalık vegan menü örneği

 

Proteinli enerji topları tarifi:

 

Proteinli enerji topları

 

Protein içeriği yüksek Probiyotikli Çiğ Vegan Yoğurt Tarifi:

Probiyotikli çiğ vegan yoğurt tarifi

 

Yumurtasız omlet nasıl yapılır:

Yumurtasız omlet nasıl yapılır?

 

 

 

 

Yorumlar

Previous Probiyotikli çiğ vegan yoğurt tarifi
Next B12 vitamini rehberi

About author

You might also like

Sağlıklı Beslenme

Gebelik diyabeti ve beslenme

Gün içinde birçok gıda tüketiriz. Bu gıdaların içinde karbonhidrat, protein, yağ bulunur. Ekmek, tahıllar, kuru bakliyatlar, meyvelerde bulunan karbonhidratlar yani şekerler kandan gerekli hücrelere geçerken insülin adlı bir hormona ihtiyaç

Vegan Beslenme

Çocukken dayatılan algılara karşı veganlık ve sağlıklı beslenme

Veganizm, temelinde hayvansal gıdaları tüketmemeyi bulunduran bir anlayış. Bununla birlikte hayvanların kozmetik, sanayi, bilim gibi konularda da kullanılmaması gerektiğini, her canlının yaşama hakkının korunması inancıyla savunan bir ahlak felsefesi aslında.

Haberler

Vegan Beslenme Okulu açıldı!

Son yılların tartışmasız en çok merak edilen konularından biri olan vegan beslenme aynı zamanda, bilgi kirliliğinin de en fazla olduğu alanlardan biri haline geldi. Gerçek bilgiye ulaşmak için en kıymetli