Proteinli enerji topları

Proteinli enerji topları

Spor yapıyorsanız, yoğun yaşıyorsanız ihtiyacınız olan temel besinlerin bir kısmını karşılayabilecek bir tarif vereceğim. Bunun için ihtiyacınız olanları mutfağınızdaki malzemelerden kolayca temin edebilirsiniz. Bu proteinli enerji topları benim kurtarıcım oldu. Yapılışı çok kolay, taşınabilir ve sağlıklı… Paketlenmiş, içi yapay şeker dolu ürünleri tüketmeden de birçok lezzet oluşturulabilir.

Spor yapanlar için miktarları kişinin ihtiyacına göre ayarlanıp spordan önce ve sonra tüketilebilir.

 

Malzemeler:

1 su bardağı yulaf ezmesi: 9 gram protein

6 adet kuru hurma: 3 gram protein

3 avuç yer fıstığı: 30 gram protein

2 yemek kaşığı tahin: 5 gr protein

Yapılışı:

Kuru hurmaları 5-10 dakika kadar ılık suda beklettikten sonra tahini de ilave ederek karıştırıcıdan geçirin. Bu karışımı, yer fıstıkları ve yulaf ezmesinin üzerine dökün ve tüm malzemeyi karıştırın. Top haline getirdiğiniz karışımı fırında 180 derecede üzerleri hafif pembeleşene kadar pişirin.

Bu tarifte toplamda yaklaşık 47 gram protein bulunuyor, siz bu malzemelerle 8 top haline getirdiniz diyelim. Her bir toptan 6’şar gram protein alırsınız.

NOT: Öneriler genel beslenmeyi kapsar, kişisel önerilerin yerini tutmaz. Kişisel öneriler için beslenme ve diyet uzmanınıza danışınız.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Previous Diyetten çıkıp yeme davranışına odaklanmayı düşündünüz mü?
Next Şampiyon Boksör vegan yaşamaya karar verdi (Röportaj)

About author

You might also like

Haberler

Besin alerji testlerini yaptıralım mı?

Son zamanlarda “Besin alerji testi yaptırmalı mıyım?” sorusunu çok fazla alıyorum. Peki, nedir konunun özü?   Öncelikle alerji ile intoleransın ayrımını yapalım: Besin alerjisi bağışıklık sisteminizin, intolerans ise sindirim sisteminizin

Haberler

Vegan beslenme, 2018’in en çok yükselen trendi olabilir

Etik nedenler, çevre-iklim felaketleri, sağlık kaygıları nedeniyle dünya genelinde vegan nüfus hızla artıyor, böylece hem yaşam alışkanlıklarımız hem de yeme davranışlarımız değişiyor. Bilinçlenmenin sınırı yok, dünya gelişiyor, insan dönüşüyor. Ülkemizdeki

Yaşam

Dünyanın ilk vegan kumaşını üreten İpeker Tekstil’i üretim tesisinde ziyaret ettik

Geçen yıl Türkiye’nin ilk ve tek vegan festivali olan Didim Vegan Festivali’ne konuşmacı olarak davet edildiğim sırada İpeker Tekstil’in “dünyanın ilk vegan kumaşını” ürettiğini duymuştum. Bu haber beni çok heyecanlandırdı.