Ramazanın ilk günü beslenme nasıl yapılmalıdır?

Ramazanın ilk günü beslenme nasıl yapılmalıdır?

Bu gece Ramazan ayının ilk sahuruna kalkılacak. Ramazanı sağlıklı bir şekilde geçirmek için beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Sıcak yaz aylarında 20 saate yakın oruç tutacak kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi bu ayları sağlıklı bir şekilde geçirmelerine yardımcı olacaktır.

 

EPIDIAR Çalışması’na göre dünyadaki müslümanların %93’ü İslam’ın 5 şartından biri olan orucu Ramazan Ayı içinde tutuyor.

 

Oruç tutarken beslenmeye dikkat edilmesinin yararları:

 

Kan şekerini yönetmek

Tansiyonları yönetmek

Tokluk süresini uzatmak

Su dengesini korumak

 

 

Tip 1 diyabetlilerin %42.8’i tip 2 diyabetlilerin %78.9’u Ramazanda en az 15 gün oruç tutuyor. (1)

 

BESLENME ÖNERİLERİ:

 

Düşük glisemik indeksli,

Posalı,

Çeşitli gıdalardan oluşmuş menüler oluşturulmalıdır.

 

  • Tokluk süresini uzakmak adınadDüşük glisemik indeksli gıdalara yönelmek gerekiyor. Kurubakliyatlar, karabuğday gibi tahıllar, sebzeler, özellikle ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar düşük glisemik indekslidir. Her öğünde düşük glisemik indeksli gıdaların tüketilmesi gerekiyor.

 

  • İşlenmiş şekerler, paketli ürünlerden uzak durulmalıdır. Ramazan’da gazlı içecek tüketiminden uzak durulmalıdır. Özellikle, mideler boşken iftarda gazlı ve şekerli içecekler tüketmek çok tehlikelidir.

 

  • Sahurda ağır, kızartmalı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Beyaz pirinç, makarna gibi yiyecekler yerine bulgur tercih edilmelidir.

 

  • İftarda birden yüklenmeler yapılmamalıdır.

 

  • Suyu iftar ve sahur arasında düzenli bir şekilde içmek gerekiyor.

 

  • Aşırı baharatlı, acı biberli, turşu gibi aşırı tuzlu gıdalar tüketmekten kaçının.

 

  • Özellikle ilk gün aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aşırı yüklemeler mide ve bağırsaklara zarar verebilir ilk günü sıkıntılı geçirmenize neden olabilir.

 

 

Örnek menü hazırlarken:

 

Kurubakliyat

Tahıl

Sebze

Yağlı tohum gruplarına yer verilmelidir.

 

NOT: Eğer düzenli beslenirseniz tokluk durumunu daha iyi yönetebilirsiniz. Yukarıdaki öneriler genel beslenme önerileridir. Tedavi etme amacı yoktur. Kişisel beslenme önerileri için beslenme ve diyet uzmanınıza danışınız.

 

Günlük beslenme planı:

Günlük vegan beslenme planı nasıl yapılmalıdır?

 

 

Yorumlar

Previous Sporcular nasıl vegan beslenir?
Next Dr. Bülent Şık: Çocukluk çağı obezitesi ve nişasta bazlı şeker ilişkisi

About author

You might also like

Vegan Beslenme

Günlük kalsiyum ihtiyacımız önerilerin yarısı kadardır

Geçmiş aylarda“Sağlıklı kemikler için süt içmeyin”adlı bilimsel bir infografik hazırlamıştım, sosyal medyada yaklaşık 100 bin kişiye ulaşmış, tartışmalara neden olmuştu. Bunun nedeni süt hakkında kemikleri güçlendirir, sağlıklı yaşam için oldukça

Sağlıklı Beslenme

Yılbaşı için işin uzmanından beslenme önerileri

Vücudumuz yılbaşı gibi özel günlerde yanlış beslenme, aşırı alkol tüketimi, fazla kaloriler, şekerler, yağlardan dolayı oldukça yorulur. Ödem riski artar. 45 dakikalık yürüyüş, taze ve mevsiminde sebze meyve tüketimi, bolca

Vegan Beslenme

Çocukken dayatılan algılara karşı veganlık ve sağlıklı beslenme

Veganizm, temelinde hayvansal gıdaları tüketmemeyi bulunduran bir anlayış. Bununla birlikte hayvanların kozmetik, sanayi, bilim gibi konularda da kullanılmaması gerektiğini, her canlının yaşama hakkının korunması inancıyla savunan bir ahlak felsefesi aslında.