Ramazanın ilk günü beslenme nasıl yapılmalıdır?

Ramazanın ilk günü beslenme nasıl yapılmalıdır?

Bu gece Ramazan ayının ilk sahuruna kalkılacak. Ramazanı sağlıklı bir şekilde geçirmek için beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Sıcak yaz aylarında 20 saate yakın oruç tutacak kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi bu ayları sağlıklı bir şekilde geçirmelerine yardımcı olacaktır.

 

EPIDIAR Çalışması’na göre dünyadaki müslümanların %93’ü İslam’ın 5 şartından biri olan orucu Ramazan Ayı içinde tutuyor.

 

Oruç tutarken beslenmeye dikkat edilmesinin yararları:

 

Kan şekerini yönetmek

Tansiyonları yönetmek

Tokluk süresini uzatmak

Su dengesini korumak

 

 

Tip 1 diyabetlilerin %42.8’i tip 2 diyabetlilerin %78.9’u Ramazanda en az 15 gün oruç tutuyor. (1)

 

BESLENME ÖNERİLERİ:

 

Düşük glisemik indeksli,

Posalı,

Çeşitli gıdalardan oluşmuş menüler oluşturulmalıdır.

 

  • Tokluk süresini uzakmak adınadDüşük glisemik indeksli gıdalara yönelmek gerekiyor. Kurubakliyatlar, karabuğday gibi tahıllar, sebzeler, özellikle ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar düşük glisemik indekslidir. Her öğünde düşük glisemik indeksli gıdaların tüketilmesi gerekiyor.

 

  • İşlenmiş şekerler, paketli ürünlerden uzak durulmalıdır. Ramazan’da gazlı içecek tüketiminden uzak durulmalıdır. Özellikle, mideler boşken iftarda gazlı ve şekerli içecekler tüketmek çok tehlikelidir.

 

  • Sahurda ağır, kızartmalı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Beyaz pirinç, makarna gibi yiyecekler yerine bulgur tercih edilmelidir.

 

  • İftarda birden yüklenmeler yapılmamalıdır.

 

  • Suyu iftar ve sahur arasında düzenli bir şekilde içmek gerekiyor.

 

  • Aşırı baharatlı, acı biberli, turşu gibi aşırı tuzlu gıdalar tüketmekten kaçının.

 

  • Özellikle ilk gün aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aşırı yüklemeler mide ve bağırsaklara zarar verebilir ilk günü sıkıntılı geçirmenize neden olabilir.

 

 

Örnek menü hazırlarken:

 

Kurubakliyat

Tahıl

Sebze

Yağlı tohum gruplarına yer verilmelidir.

 

NOT: Eğer düzenli beslenirseniz tokluk durumunu daha iyi yönetebilirsiniz. Yukarıdaki öneriler genel beslenme önerileridir. Tedavi etme amacı yoktur. Kişisel beslenme önerileri için beslenme ve diyet uzmanınıza danışınız.

 

Günlük beslenme planı:

Günlük vegan beslenme planı nasıl yapılmalıdır?

 

 

Yorumlar

Previous Sporcular nasıl vegan beslenir?
Next Dr. Bülent Şık: Çocukluk çağı obezitesi ve nişasta bazlı şeker ilişkisi

About author

You might also like

Haberler

Bütünsel Bitkisel Beslenme ile Arınma ve İnziva Kampı

Son yılların en çok konuşulan konularından olan Bütünsel Bitkisel Beslenme, gezegenin ve insanın sağlığının iyileştirilmesinde , hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli bir çözüm olabilir. Bu beslenme şekli, Haziran’da Science’ta yayınlanan

Sağlıklı Beslenme

Bugün “gerçek diyetisyenlerin” günü

Beslenme, yaşayan tüm canlılar için vazgeçilmez bir gereksinim. Ama nasıl besleneceğiz? Her konuda olduğu gibi bu işin de bir bilimi, ilimi var. İşte bu eğitimi lisans düzeyinde alan herkes diyetisyen

Tarifler

Sporcular nasıl vegan beslenir?

Son zamanlarda sporcular, performanslarını artırmak için vegan beslenmeye geçiyor. Dünyanın ünlü ve başarılı sporcularından, benim de takip ettiğim 3 dünya maraton rekoru sahibi Vegan Ultramaraton Sporcusu Fiona Oekes de vegan