Ramazanın ilk günü beslenme nasıl yapılmalıdır?

Ramazanın ilk günü beslenme nasıl yapılmalıdır?


Bu gece Ramazan ayının ilk sahuruna kalkılacak. Ramazanı sağlıklı bir şekilde geçirmek için beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Sıcak yaz aylarında 20 saate yakın oruç tutacak kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi bu ayları sağlıklı bir şekilde geçirmelerine yardımcı olacaktır.

 

EPIDIAR Çalışması’na göre dünyadaki müslümanların %93’ü İslam’ın 5 şartından biri olan orucu Ramazan Ayı içinde tutuyor.

 

Oruç tutarken beslenmeye dikkat edilmesinin yararları:

 

Kan şekerini yönetmek

Tansiyonları yönetmek

Tokluk süresini uzatmak

Su dengesini korumak

 

 

Tip 1 diyabetlilerin %42.8’i tip 2 diyabetlilerin %78.9’u Ramazanda en az 15 gün oruç tutuyor. (1)

 

BESLENME ÖNERİLERİ:

 

Düşük glisemik indeksli,

Posalı,

Çeşitli gıdalardan oluşmuş menüler oluşturulmalıdır.

 

  • Tokluk süresini uzakmak adınadDüşük glisemik indeksli gıdalara yönelmek gerekiyor. Kurubakliyatlar, karabuğday gibi tahıllar, sebzeler, özellikle ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar düşük glisemik indekslidir. Her öğünde düşük glisemik indeksli gıdaların tüketilmesi gerekiyor.

 

  • İşlenmiş şekerler, paketli ürünlerden uzak durulmalıdır. Ramazan’da gazlı içecek tüketiminden uzak durulmalıdır. Özellikle, mideler boşken iftarda gazlı ve şekerli içecekler tüketmek çok tehlikelidir.

 

  • Sahurda ağır, kızartmalı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Beyaz pirinç, makarna gibi yiyecekler yerine bulgur tercih edilmelidir.

 

  • İftarda birden yüklenmeler yapılmamalıdır.

 

  • Suyu iftar ve sahur arasında düzenli bir şekilde içmek gerekiyor.

 

  • Aşırı baharatlı, acı biberli, turşu gibi aşırı tuzlu gıdalar tüketmekten kaçının.

 

  • Özellikle ilk gün aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Aşırı yüklemeler mide ve bağırsaklara zarar verebilir ilk günü sıkıntılı geçirmenize neden olabilir.

 

 

Örnek menü hazırlarken:

 

Kurubakliyat

Tahıl

Sebze

Yağlı tohum gruplarına yer verilmelidir.

 

NOT: Eğer düzenli beslenirseniz tokluk durumunu daha iyi yönetebilirsiniz. Yukarıdaki öneriler genel beslenme önerileridir. Tedavi etme amacı yoktur. Kişisel beslenme önerileri için beslenme ve diyet uzmanınıza danışınız.

 

Günlük beslenme planı:

Günlük vegan beslenme planı nasıl yapılmalıdır?

 

 

Yorumlar


Previous Sporcular nasıl vegan beslenir?
Next Dr. Bülent Şık: Çocukluk çağı obezitesi ve nişasta bazlı şeker ilişkisi

About author

You might also like

Röportajlar

Dünyanın ilk vegan kumaşını üreten İpeker Tekstil’i üretim tesisinde ziyaret ettik

Geçen yıl Türkiye’nin ilk ve tek vegan festivali olan Didim Vegan Festivali’ne konuşmacı olarak davet edildiğim sırada İpeker Tekstil’in “dünyanın ilk vegan kumaşını” ürettiğini duymuştum. Bu haber beni çok heyecanlandırdı.

Vegan Beslenme

Vegan kandil simidi tarifi

Besin alerjisi olanlar (süt, yumurta vb.), doymuş yağ ve kolesterol almak istemeyenler, veganlar için… KANDİL SİMİDİ TARİFİ: (Karbonhidrat sayan diyabetliler için bir adet kandil simidinde 14 gram karbonhidrat var.) MALZEMELER:

Haberler

B12 vitamini rehberi

Bütünsel bitkisel beslenmenin en çok sorulan konularının başında açık ara B12 vitamini geliyor. Bu yazımda B12 vitaminini detaylıca anlatmaya çalışacağım. B12 vitamini nedir? Vücudun oldukça önemli vitaminlerinden biri olan B12 vitamini,