Sağlıklı veganın 7 alışkanlığı

Sağlıklı veganın 7 alışkanlığı


Kurubakliyatları yemek:

Vücudun ihtiyacı olan proteinler tahıllar, sebzeler, kabuklu kuruyemişler, tohumlular (ceviz, fındık, badem vs.), baklagillerden rahatça temin edilebilir. 9 önemli aminoasidin tamamını bu besin gruplarından karşılayabiliriz. Peki ne kadarıyla? Günde yarım su bardağı tofu, tempeh veya fasulye; yarım su bardağı soya tohumu, fıstık; 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi, 1 su bardağı soya sütü; 30 gram kadar soya eti; yarım çay bardağı antep fıstığı, bir çay bardağı kinoa günlük protein ihtiyacı için önemli kaynaklar sağlar.

Günde 3 porsiyondan fazla fasulye, fıstık/fıstık ezmesi, soya ürünleri tüketimi vücudun sağlığı için oldukça önemli yer tutuyor.

Sağlıklı yağları tercih etmek:

Yağlar vücudumuzda sayısız işlevi olan önemli bir bileşik grubudur. Elbette bazı durumlarda belirli kısıtlamalar yapılmalı ve yağ alımı kontrol altına alınmalıdır.
Vegan beslenmede omega 3 yağ asitlerini ihmal etmemek gerekiyor. Omega 3, balıklarda fazlaca bulunur, ancak zaten balıklar da insanlar gibi omega 3’ü yosunlardan elde eder. Alınan Alfa Linolenik asit EPA ve DEHA’ya dönüştürülür.

Her gün 200-300 miligram EPA ve DEHA alımı oldukça önemlidir.

Alfa Linolenik Asit içeren gıdalar bu açıdan oldukça önemli bir yağ grubu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her gün:
  • 1 yemek kaşığı keten tohumu yağı
  • 4 yarım ceviz içi
  • 1 yemek kaşığı kendir tohumu, soya veya kanola yağı
  • 2 yemek kaşığı çiya tohumu gibi tüketimlerin en az biri yapılmalıdır.

Önemli suplemenleri almak:

Bazı kan değerlerini senede bir baktırmakta fayda var. Varsa, B12 vitamini, demir, D vitamini gibi göstergelerin eksikliğini kolayca takviye etmek mümkün.

Tüm veganların dışarıdan alması gereken takviye: B12 vitamini

Gerektiğinde dahiliye uzmanı ve beslenme ve diyet uzmanı önerisiyle alınması gereken takviyeler: D vitamini, İyodin, Omega 3

Gelelim şu B12 konusuna…

B12 vitaminini bitkisel kaynaklardan sağlayamıyoruz, bu nedenle bu vitamini takviye olarak almamız gerekiyor. Ayrıca bulunulan coğrafi bölgede, güneş ışığı yeterli değilse 600-1000 IU D vitamini alımı uzman önerisiyle alınmalıdır.

Gökkuşağı renklerini yemek:

Folik asit, potasyum, fitokimyasallar, vitaminler, diğer antioksidantlar için her renkten meyve ve sebzeyi tüketmek gerekiyor. Haftanın yedi gününde mevsimindeki her renk sebze ve meyve dönüşümlü olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemi de güçlü tutulmuş oluyor.

Bunların yanında demir ve D vitaminine dikkat edilmelidir. Demir; soya sütü, börülce, tofu, mercimekte bulunuyor.

Uygun miktarda kalsiyum almak:

Sebze ve meyveler kalsiyum açısından zengin gruptur.

Kalsiyum için, soya, tofu, bitkisel sütler, kabuklu kuruyemişler, tohumlular, sebzeler, meyveler miktarına uygun tüketilmelidir.

İyi kalsiyum kaynakları: Çin lahanası, yeşil lahana, şalgam yaprağı

Vegan gıdaları sevmek:

Yeni vegan gıdalarla tanışmak, tarifler konusunda yaratıcılığı arttırmak vegan beslenmede oldukça önemlidir.

Veganizmi kutlamak:

Merhamet sadece insanlara ait bir şey değildir. Bitkisel gıdalarla sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün, bitkisel gıdalar vücudumuzun titreşimleriyle benzer titreşimler yayar.

 

Yorumlar


Previous Türkiye’nin ilk vegan festivalinde vegan bir diyetisyen: Vegan beslenerek nasıl kilo verilir, pratik vegan mutfak atölyesi
Next Sporcu içeceğinizi evde kendiniz yapın

About author

You might also like

Haberler

İstanbul’da en çok beğendiğim 10 vegan ve vegan seçenekli restoran

  İstanbul’da yaşadığımız için şanslı mıyız değil miyiz bilmiyorum ama son günlerde neredeyse her gün bir vegan ya da vegan seçenekli mekan açılıyor. Farklı bölgelerde de eminim oldukça güzel mekanlar

Vegan Beslenme

Didim vegan festivaline bir vegan ve diyetisyen bakış açısı

29-30 Nisan 2017 tarihlerinde Didim Tarihi Apollon Tapınağı’nda gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim VegFest’te hem ziyaretçi hem de uzman konuk olarak bulundum. Öncelikle, vegan yaşam tarzının dünyada ve Türkiye’de

Haberler

Vegan beslenme, 2018’in en çok yükselen trendi olabilir

Etik nedenler, çevre-iklim felaketleri, sağlık kaygıları nedeniyle dünya genelinde vegan nüfus hızla artıyor, böylece hem yaşam alışkanlıklarımız hem de yeme davranışlarımız değişiyor. Bilinçlenmenin sınırı yok, dünya gelişiyor, insan dönüşüyor. Ülkemizdeki