Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay

Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay

Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de vegan sporcuları, başarılarını daha sık duymaya başladık. Vegan beslenme hakkındaki mitlere karşı iyi bir cevap verdikleri için bu sporcuların haberlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

En son Wimbedon’u 4. kez kazanan Vegan Tenis Sporcusu Novak Djokovic ile bir profesyonel sporcunun vegan beslenerek sportif performansın nasıl yerinde olabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Djokoviç, başarısını veganizme, yogaya, meditasyona bağlıyor.

Türkiye’de de ekstrem,ekstrem olmayan spor yapan veganlar var. Örneğin; Bisiklet Sporcusu Berk Okyay, 29 Temmuz’da başlayacak zorlu bisiklet yarışı Transcontinental’de yarışacak.

Peki, Transcontinental (TRC) nasıl bi yarış?

 

Avrupa’nın Batı’dan Doğu’ya geçildiği, günlerce süren 4000 kilometreyi dere tepe, Alpler, soğuk sıcak demeden geçilen gerçek bir dayanıklılık sınavı. Hayat gibi işte!

 

Geçen yıl Avustralya’da bu yarış benzeri bir yarışın şampiyonu da yine vegan bir bisiklet sporcususu olan Abdullah Zeinab’mış.

 

Berk, bu yarışı bu yıl 3. kez yarışacak. Geçen hafta Açık Radyo’da her çarşamba 14.00’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’na konuğum oldu. Yarışa nasıl hazırlandığını, beslenmesini nasıl düzenlediğini konuştuk.

 

Kısa kısa Berk Okyay hakkında merak edilenler:

 

2 yıldır vegan besleniyor.

Ekstrem bir sporcu olarak besin takviyeleri kullanmıyor.

Eşi de vegan yaşıyor.

Bisiklet en büyük tutkularından biri.

 

Berk’i desteklemek isterseniz:

https://www.gofundme.com/gy92xa-tcr

 

Daha fazlası için Vegan Sağlık programının tekrarı:

 

https://archive.org/details/vegan_18.07.2018

 

Vegan Sağlık Programı hakkında:

 

http://acikradyo.com.tr/program/vegan-saglik

 

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara

 

vegandiyetisyen.com

 

 

 

 

 

Yorumlar

Previous Pratik ve sağlıklı 5 vegan sandviç tarifi
Next Kanserden nasıl korunuruz?

About author

You might also like

Vegan Beslenme

Bütünsel Bitkisel Beslenme ile Arınma ve İnziva Kampı

Son yılların en çok konuşulan konularından olan Bütünsel Bitkisel Beslenme, gezegenin ve insanın sağlığının iyileştirilmesinde , hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde önemli bir çözüm olabilir. Bu beslenme şekli, Haziran’da Science’ta yayınlanan

Haberler

Bitkisel beslenerek yağ yakmak için 10 öneri

Bitkisel beslenme, hayvansal gıdaların olmadığı tüm besin ihtiyaçlarının bitkisel gıdalarla karşılandığı bir beslenme şeklidir.   İnsanlar, bitkisel beslenmeye pek çok nedenden ötürü yöneliyorlar, bu nedenlerin başında ağırlık koruma ve yağ

Duyurular & Etkinlikler

Vegitisyen anlatımıyla Vegan Antakya Mezeleri atölyesi

Vegan beslenme deyince akla yurtdışı menşeili ürünler ve yemekler geliyor, aslında memleketimiz yemekleriyle, doğal ürünleriyle bir vegan beslenme cenneti. Özellikle, memleketim Antakya’nın Akdeniz ve Arap Mutfakları’nın bir bileşimi olan dünya