Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay

Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay

Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de vegan sporcuları, başarılarını daha sık duymaya başladık. Vegan beslenme hakkındaki mitlere karşı iyi bir cevap verdikleri için bu sporcuların haberlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

En son Wimbedon’u 4. kez kazanan Vegan Tenis Sporcusu Novak Djokovic ile bir profesyonel sporcunun vegan beslenerek sportif performansın nasıl yerinde olabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Djokoviç, başarısını veganizme, yogaya, meditasyona bağlıyor.

Türkiye’de de ekstrem,ekstrem olmayan spor yapan veganlar var. Örneğin; Bisiklet Sporcusu Berk Okyay, 29 Temmuz’da başlayacak zorlu bisiklet yarışı Transcontinental’de yarışacak.

Peki, Transcontinental (TRC) nasıl bi yarış?

 

Avrupa’nın Batı’dan Doğu’ya geçildiği, günlerce süren 4000 kilometreyi dere tepe, Alpler, soğuk sıcak demeden geçilen gerçek bir dayanıklılık sınavı. Hayat gibi işte!

 

Geçen yıl Avustralya’da bu yarış benzeri bir yarışın şampiyonu da yine vegan bir bisiklet sporcususu olan Abdullah Zeinab’mış.

 

Berk, bu yarışı bu yıl 3. kez yarışacak. Geçen hafta Açık Radyo’da her çarşamba 14.00’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’na konuğum oldu. Yarışa nasıl hazırlandığını, beslenmesini nasıl düzenlediğini konuştuk.

 

Kısa kısa Berk Okyay hakkında merak edilenler:

 

2 yıldır vegan besleniyor.

Ekstrem bir sporcu olarak besin takviyeleri kullanmıyor.

Eşi de vegan yaşıyor.

Bisiklet en büyük tutkularından biri.

 

Berk’i desteklemek isterseniz:

https://www.gofundme.com/gy92xa-tcr

 

Daha fazlası için Vegan Sağlık programının tekrarı:

 

https://archive.org/details/vegan_18.07.2018

 

Vegan Sağlık Programı hakkında:

 

http://acikradyo.com.tr/program/vegan-saglik

 

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara

 

vegandiyetisyen.com

 

 

 

 

 

Yorumlar

Previous Pratik ve sağlıklı 5 vegan sandviç tarifi
Next Kanserden nasıl korunuruz?

About author

You might also like

Haberler

Vegan Sporcu Nevşin Mengü Kopenhag IRONMAN’i tamamladı

Dünyada ve Türkiye’de vegan sporcuların sayısı epey arttı. Sporcular artık performanslarını artırmak için de bu beslenme şekline geçiyor. Dünyanın en başarılı sporcuları Serena ve Venus Williams, son Grand Prix şampiyonu

Sağlıklı Beslenme

Peynir altı suyu neden bu kadar sık kullanılıyor?

Bir veganın etiketlerde en sık gördüğü içeriklerden biri de peynir altı suyudur. Bu son zamanlarda benim de dikkatimi çeken bir konuydu ancak, geçen aldığım ekmeğin içinde de görünce bu konuda

Haberler

Polikistik over sendromu, insülin direnci ve beslenme

Erişkin kadınların %5’inde görülen Polikistik Over Sendromu(PCOS) vakalarının %50-70’inde insülin direnci görülür. Peki, insülin direncinin PCOS’a ne tür bir etkisi oluyor? Kadın olalım erkek olalım vücudumuzda karşıt cinsiyetin hormonları az miktarda da