Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay

Vegan bir Profesyonel Bisiklet Sporcusu: Berk Okyay

Son zamanlarda dünyada ve Türkiye’de vegan sporcuları, başarılarını daha sık duymaya başladık. Vegan beslenme hakkındaki mitlere karşı iyi bir cevap verdikleri için bu sporcuların haberlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

En son Wimbedon’u 4. kez kazanan Vegan Tenis Sporcusu Novak Djokovic ile bir profesyonel sporcunun vegan beslenerek sportif performansın nasıl yerinde olabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Djokoviç, başarısını veganizme, yogaya, meditasyona bağlıyor.

Türkiye’de de ekstrem,ekstrem olmayan spor yapan veganlar var. Örneğin; Bisiklet Sporcusu Berk Okyay, 29 Temmuz’da başlayacak zorlu bisiklet yarışı Transcontinental’de yarışacak.

Peki, Transcontinental (TRC) nasıl bi yarış?

 

Avrupa’nın Batı’dan Doğu’ya geçildiği, günlerce süren 4000 kilometreyi dere tepe, Alpler, soğuk sıcak demeden geçilen gerçek bir dayanıklılık sınavı. Hayat gibi işte!

 

Geçen yıl Avustralya’da bu yarış benzeri bir yarışın şampiyonu da yine vegan bir bisiklet sporcususu olan Abdullah Zeinab’mış.

 

Berk, bu yarışı bu yıl 3. kez yarışacak. Geçen hafta Açık Radyo’da her çarşamba 14.00’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’na konuğum oldu. Yarışa nasıl hazırlandığını, beslenmesini nasıl düzenlediğini konuştuk.

 

Kısa kısa Berk Okyay hakkında merak edilenler:

 

2 yıldır vegan besleniyor.

Ekstrem bir sporcu olarak besin takviyeleri kullanmıyor.

Eşi de vegan yaşıyor.

Bisiklet en büyük tutkularından biri.

 

Berk’i desteklemek isterseniz:

https://www.gofundme.com/gy92xa-tcr

 

Daha fazlası için Vegan Sağlık programının tekrarı:

 

https://archive.org/details/vegan_18.07.2018

 

Vegan Sağlık Programı hakkında:

 

http://acikradyo.com.tr/program/vegan-saglik

 

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara

 

vegandiyetisyen.com

 

 

 

 

 

Yorumlar

Previous Pratik ve sağlıklı 5 vegan sandviç tarifi
Next Kanserden nasıl korunuruz?

About author

You might also like

Haberler

Probiyotikli Fındık Sütlü Şifalı Karışım

Havalar soğudu. Hasta olmadan tedbir almak adına son zamanlarda epey çaba sarfediyorum. Napıyorum, derseniz, bağırsaklarıma iyi bakmaya çalışıyorum. Evde sıklıkla çeşitli karışımlar deniyorum. Bu sabah kardeşimle yaptığımız şifa karışımını ikimiz de

Haberler

Polikistik over sendromu, insülin direnci ve beslenme

Erişkin kadınların %5’inde görülen Polikistik Over Sendromu(PCOS) vakalarının %50-70’inde insülin direnci görülür. Peki, insülin direncinin PCOS’a ne tür bir etkisi oluyor? Kadın olalım erkek olalım vücudumuzda karşıt cinsiyetin hormonları az miktarda da

Haberler

Proteinli enerji topları

Spor yapıyorsanız, yoğun yaşıyorsanız ihtiyacınız olan temel besinlerin bir kısmını karşılayabilecek bir tarif vereceğim. Bunun için ihtiyacınız olanları mutfağınızdaki malzemelerden kolayca temin edebilirsiniz. Bu proteinli enerji topları benim kurtarıcım oldu.