Vegan Sporcu Nevşin ile proteinlerden konuştuk

Vegan Sporcu Nevşin ile proteinlerden konuştuk

Haberci Nevşin Mengü’yü ekrandan tanıyorsunuz. Aslında vegan yaşayan bir sporcu, spor deyince öyle keyiften spor yapmaktan bahsetmiyorum, onun deyimiyle yalandan iki kilo kaldırmıyor:) Ardarda 4 kilometre yüzme, 180 kilometre bisiklet, 42 kilometre de koşu filan yapıyor. IRONMAN yani. Son olarak da bir IRONMAN yarışını bitirdi.

Bugünkü muhabbetimizi yazıya döktük, buyrun:

1.Gün geçmiyor ki hayvana ve insana dair vahim bir olay gerçekleşmesin. Son olarak papağan olayında işkencecinin şu söylemi çok dikkat çekici “Getirin o papağanı, ben pişirip yiyeceğim. Spor yapıyorum proteine ihtiyacım var” Bu cümleler ile ilgili enerji yoğun spor dallarıyla uğraşan vegan bir sporcu olarak ne düşünüyorsun?

Evet millete proteinle kafayı bozdurdular. Millet yalandan iki ağırlık kaldırınca kilo kilo et yemesi gerektiğini düşünür hale geldi. Proteinin de fazlası vücutta yağ olarak depolanıyor insanlar farkında değil. Ağır spor yaptığında önce vücuttaki karbonhidrat depoları boşalır, ve recovery için hemen aktivite sonrası ağırlığına oranla karbonhidrat alman gerekir.
Ha millet karbonhidrat denince baklava börek sanıyor herhalde. Gözlemliyorum, insanlar son dönemde ketojeniğe geçince kilo veriyor ve diyorlar ki et ağırlıklı yedim bak fitleşiyorum. Çoğu şunun farkında değil, ketojeniğe geçmeden önce tatlılar abur cuburlar tüketiyorlardı, aslında onu kesiyorlar. Bu tür işlenmiş gıdalar hayattan çıkınca elbette fitleşme oluyor.
Protein almak için kilo kilo et yemek, iki tane yalandan dead lift yapınca protein havuzunda falan yüzmek zorunda değil insanlar Kevser, şunu insanlara anlatın nolur.

2- Senin gibi sporcular ile beraber anlatacağız. Bakma, bu vegan beslenme olayı epey gündemde. Dünyada büyük olaylar olacak önümüzdeki 10 yılda. Et yemek, güçlü olmak, kas yapmak arasındaki bağlantıda bitkisel proteinleri nasıl değerlendiriyorsun?

Vegan vücut geliştiriciler var. Demek ki olabiliyor. Bir body building forumda, akşam yemeklerinde soya kıyması tüketenleri okumuştum, yağsız yüksek protein olduğu için tercih ediyorlarmış.

3-Proteinlerini nereden alıyorsun? Günlük yaşamında bu konu ile ilgili nelere dikkat ediyorsun?

Valla Vega markasının protein tozunu arada kullandım, gerçekten süper. Ağır bir antrenman sonrası aldım, sonra da bir dolu işim vardı, zerre karnım acıkmadı, ertesi gün de epey zinde uyandım. Ama işte Branden Frazier diye Vegan bir atletin çıkardığı marka bu ve çok pahalı. Siyah pirinç ve bezelye proteini tozu buldum. Arada onları biraz karıştırıp içiyorum. Uzun antrenmanlardan sonra, düzgün öğün yemeye vaktim yoksa yardımcı oluyor. Ama işte işin özü dengeli sağlıklı yemek bir de aslında uyumak abi. Uykudan feda etmemek lazım. Kas yapımı ve toparlanma için uyumak gerekiyor.

4-Spor esnasında miyofibriller yıkılır yerine doğru beslenmeyle daha iyileri yapılır böylece kas gelişimi gözlenir. Vegan beslenmeyle kas yıkımın oldu mu?

Vegan beslenmeyle değil de, bu uzun mesafe triatlon işinde uzun antrenmanlarla kas yıkımı oluyor tabii. Arada, ağırlık, denge koordinasyon antrenmanlarını eksik etmemek lazım. Bir de tabii yaş ilerledikçe kas yıkımı oluyor.

5- 4 yıldan fazladır vegan yaşıyorsun. Bu süre zarfında sportif performansını nasıl değerlendiriyorsun?

Çocukluğumdan beri vejeteryanım, evet 4-5 yıldır da veganım. Ben kendi performansımda bir fark görmedim açıkça. Hoş zaten dünya şampiyonasında iddia sahibi olacak halim yok. Ben sportmen bir yaş grubu sporcusuyum. Hem akıl hem de beden sağlığım için spor yapıyorum, yarışıyor olmak, daha büyük hedefler koyuyor olmak beni motive ediyor. Olayım bu kadar. Ama işte vegan beslenerek, 4 kilometre yüzme, 180 bisiklet, 42 kilometre koşu etaplarından oluşan tam Ironman yarışını tamamladım. Daha ne olsun.

Yorumlar

Previous Buğday Çimi kansızlığa ilaç olabilir mi?
Next Economist: 2019 vegan yılı olacak!

About author

You might also like

Haberler

Bitkisel beslenerek yağ yakmak için 10 öneri

Bitkisel beslenme, hayvansal gıdaların olmadığı tüm besin ihtiyaçlarının bitkisel gıdalarla karşılandığı bir beslenme şeklidir.   İnsanlar, bitkisel beslenmeye pek çok nedenden ötürü yöneliyorlar, bu nedenlerin başında ağırlık koruma ve yağ

Haberler

Vegan Sporcu Nevşin Mengü Gelibolu Triatlonu’nda Orta Mesafe Yaş Grubu Birincisi Oldu

Nevşin’i haberciliğiyle tanıyoruz ancak o aynı zamanda vegan yaşayan bir triatlet.   Haftasonu Gelibolu Orta Mesafe Triatlon Yarışı’nda kavurucu sıcağa, sert çıkışlara ve rüzgara rağmen birinci oldu Nevşin. Peki, demek

Haberler

Kadıköy Belediyesi Bisiklet Mutfağı’nda bir diyetisyen: Kevser Başkara

Kadıköy Belediyesi Bisiklet Birimi’nin davetiyle 19 Ekim Çarşamba Günü 20.30’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de “Bisiklet Mutfağı: Bisiklet ve Beslenme” sunumu yapacağım. Bisikleti hayatında çok aktif kullanan bir diyetisyen olarak yapacağım “Bisiklet ve