Annem diyabet ilaçlarını nasıl bıraktı?

13 May 2018 no comments Kevser Başkara Categories Yaşam

Yılların beslenme ve yaşam alışkanlıklarını şu zararlı bu yararlı demekle, sadece akademik çalışmaları anlatmakla terkettiremiyorsunuz. Kitabi milyonlarca bilgi var ama bu bilgilerin hayata nasıl uyarlanacağı konusu tam bir muamma! En önemli kısım da zaten burası.

Bir yer atlanıyor, insanlara iradesiz, boğazını tutamıyor diye konu bireysele indirgeniyor. Ancak, o kadar kolay değil, bir kere obezojenik bir çevrede yaşıyoruz ve obezite hastalık öncüllerinden biri. Belki de insan vücudu hakkında benden fazla bilgisi olan profesör tıp doktoru danışanlarım var, her şeyi biliyorlar, her şeyi… Ancak, uygulamada, sürdürmede, motivasyonda sıkıntılar yaşıyorlar.

Tam da burada… Kişilere düzenli beslenme eğitimleri verilme kısmından bahsedeceğim. Ancak öncesinde bu insanların gerçekte neye ihtiyaçları var, yeme davranışları mı bozuk, motivasyonları mı eksik, kendi bedenini tanıma sürecinde nerede? Tespiti iyi yaptıktan sonra her şey çorap söküğü gibi gelecektir, kişi kilo da verecek, beslenmeyi de kavrayacak. Bir de aradaki uyum… Bazen, bana danışanlara “Senin ihtiyacın olan kişi ben değilim.” diyorum, şaşırıyorlar.
Bugüne kadar pek çok diyabetliye beslenme eğitimleri verdim. İstanbul Üniversitesi ÇAPA Tıp Fakültesi’nde ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde takipli onlarca diyabetli çocukla diyabet eğitimleri ve karbonhidrat sayımı eğitimleri yaptık. Hala da hem tip 1 diyabetlilere hem tip 2 diyabetlilere ve insülin direnci olanlara diyabette beslenme tedavisi eğitimleri veriyorum, neredeyse her gün 10 kişiye beslenme eğitimi veriyorum. Şunu farkettim, kişinin beslenme sıkıntılarını çözmek için ihtiyaçlarını iyi bilmek ve anlamak gerekiyor. Bazıları kendi başına uygular, çoğu kişi yapamaz, konunun uzmanı bir rehbere ihtiyaç duyar.

Efendim… Biliyorum çok uzattım. Genetiğimizde diyabet oldukça yaygın, dedem şekerden vefat etmiş. Anneme de 39 yaşında diyabet teşhisi kondu, anneme iki yıl öncesine kadar “Kilolarını verirsen diyabetin de iyileşir.” dedim durdum, bir kulağından girdi bir kulağından çıktı. “Ben halimden memnunum, karışma bana.” O kadar üzülüyordum ki o kadar genç yaşta diyabetli olmasına ve bu kadar fazla ilaç kullanmasına. Artık, konuyu geçirmiyordum. Derken, iki yıl önce (Tam benim vegan beslenmeye karar verdiğim zamanlar) “Kızım, ben artık bu kilolardan bıktım, bu ayak ağrıları, bu ilaçlardan kurtulmak istiyorum dedi. Ben de “Dediklerimi yaparsan kilo verir, ilaçlarını azaltırız, ayak ağrıların geçer.” Kabul etti. Şimdi, vegan mı oldu diyeceksiniz, henüz olmadı ama o kadar çok gelişme kaydettik ki… Bir yıl geçtikten sonra beraber 6 kilo verdik. Ayak ağrıları azaldı, en son doktor kontrolünde 2 antidiyabetik ilacı bıraktı. Doktor artık ihtiyacın yok demiş.

Eğitimimiz devam ediyor, işlenmiş yiyecekleri bıraktı, güzel güzel beslendi. Her gün yürüyüş yapıyor. Ayak ağrıları henüz geçmedi, tansiyon ilaçlarını hala kullanıyor. Tamamen hayvansalı kestiğinde bunlar da iyileşecek. Ancak, herkes bir anda bırakamayabiliyor. Bir süreçten geçiyor herkes. Vegan beslenme konusunda öğrenme aşamasındaki danışanlarıma da aynı yöntemi uyguluyorum, yediklerini farkettirmek. Böyle beslenince ne oluyor? Ne kazanıyor? Bunu farkettirmek.

Her gün takip etmek gerekiyor bazı kişileri, bu eğitimin ve motivasyonun bir parçası, yoksa çok fazla hayvansalın zararlı olduğunu bilen ama bırakamayan, bıraksa da sağlıksız beslenen kişi var. Geçiş süreçlerini travmaya çevirmeden zenginleştirmek gerekiyor. Bu aşamada da size zaman ayıran, size özel öneriler sunan yetkin bir beslenme ve diyet uzmanından ve gerekiyorsa psikologdan destek almanızı öneririm.

İnsan, hassas bir varlık, nasıl yaklaştığınız önemli.

Anneler gününüz kutlu olsun…

Yorumlar