Besin alerji testlerini yaptıralım mı?

03 Oct 2017 no comments Kevser Başkara Categories Haberler

Son zamanlarda “Besin alerji testi yaptırmalı mıyım?” sorusunu çok fazla alıyorum. Peki, nedir konunun özü?

Öncelikle alerji ile intoleransın ayrımını yapalım:

Besin alerjisi bağışıklık sisteminizin, intolerans ise sindirim sisteminizin tepkisidir. Bir gıdayı tükettiğinizde vücudunuz cilt kızarıklığı, ödem gibi tepkiler veriyorsa bunun nedeni bir besin alerjisi olabilir. Besin intoleransı ise daha çok sindirimle alakalıdır. Aldığınız besinlerin sindirim sisteminde sindirilememesi veya emilememesi sonucunda ishal, gaz, sancı, şişkinlik oluşur. Örneğin, laktoz intoleransınız varsa inek sütü içtiğinizde gaz ve şişkinlik oluşur.

Özetle, alerji bağışıklık sisteminin, intolerans sindirim ve emilim sisteminin tepkisidir.

Besin alerjisi testleri güvenilir mi?

Bir gıdayı tükettiğinizde olağandışı tepkileri oluşturan, gıdanın içindeki proteinlerdir. Bu proteinlere karşı vücut, zararlı muamalesi yapar. Örneğin bir bitki proteini olan glutene karşı vücut tepki verir, ishal gibi şikayetler ortaya çıkar.

Vücut, zararlı gördüğü proteinlere karşı savunma maddeleri üretir, IgE ve IGg bunlardan ikisidir. Bir gıdanın sizde oluşturacağı gerçek tepkiyi alerjinin geliştiği anda IgE’ye bakarak anlarız. Alerji testlerinde ise IGg’ye bakılır. IGg, besine karşı alerjiyi göstermez, bu nedenle besin alerjileri için IGg’yi kullanmak bilimsel değil. IgG’ye bakarak besin intoleransları ile ilgili kesin bir şey söylemek imkansıza yakın. Çünkü, IGg normal kişilerde dahi yüksek olabilir. Yoğun alerji yaşayan kişilerde normal bulunabilir.

Uluslararası kuruluşlar, alerji testleri hakında ne diyor?

Uluslararası immünoloji ve alerji dernekleri IGg’ye bakarak alerjileri tespit edemeyeceğimizi belirtiyorlar.

Peki ne yapmalıyız?

Eliminasyon diyetleriyle alerjileri tespit etmek, alerji testlerinden daha güvenilir bir yol. Bu yöntemi bilinçle uygulayıp birçok alerjiyi tespit edebiliriz.

Besin alerjisi testleri SGK kapsamına girmiyor ve oldukça pahalılar. “Niçin bu testleri yaptıramıyorum?” diye kendinizi hırpalamayın.

Yorumlar