Buğday Çimi kansızlığa ilaç olabilir mi?

04 Dec 2018 Kevser Başkara Categories Duyurular & Etkinlikler, Haberler

Şehir hayatı, toz, duman, stres bizi hasta ediyor. Bu etkenler bizi hasta ediyor. Hastalıkların nedenlerine baktığımızda iki temel etken görürüz: oksijen yetersizliği ve besin yetersizliği. Besin yetersizliklerinden anemilerin belli başlı nedenleri arasında demir eksikliği yer alır. Dünya Sağlık Örgütü, kadınlar arasında eksikliği sıklıkla görülen demir eksikliği ile ilgili 1993-2005 yılları arasında 192 ülkeyi içeren bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmaya göre 3 kadından biri anemik, bu anemilerin büyük kısmı da demir eksikliği anemisidir.

Peki, demir eksikliği anemisine karşı önlem almak elimizde mi? Elbette elimizde. Çözüm, et, karaciğer yemek diyebilirsiniz. Ancak, demiri için et yemek potasyum için kola içmek gibi bir şey. Antibiyotik, kolesterol, doymuş yağ, büyüme hormonu olan posa, fitokimyasallar, antioksidanlar olmayan içerikler bizi hasta eder.

Koyu yeşil yapraklı her bitkisel içerik demirin oluşumunu sağlayan klorofil içerir. Klorofil vücudumuzdaki demirin yapısına çok benzer bu haliyle kansızlığı engellemede adımlar atmış oluruz.

 

Roka, maydonoz, ıspanak vb. Son yıllarda bunlara bir de buğday çimini ekleyebiliriz.

Buğday çimi sıvı oksijen, klorofil içerikleriyle kansızlığa birebir. Petiçim ve Vegan Diyetisyen olarak bu konuyla ilgili bir atölye düzenlemeye karar verdik.

 

Atölyemizde;

Petiçim ile Sıvı oksijen ve demir deposu olan Buğday Çimi Suyu yapımı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara ile “Kansızlığa karşı yeşil çözümler”

Yoga Eğitmeni Petek Erim ile “Kadın sağlığı için yoga asanaları”

 

Petiçim’in buğday çimi sularını @jarlovein in hazırladığı Weck Kavanozlarıyla evlerinize götürebileceksiniz.

Ayrıca, Lunette Menstual Kap’lardan çekilişle bir öğrencimize hediye edeceğiz.

Etkinlik tarihi: 8 Aralık Cumartesi, 14.00-16.00

 

Etkinlik adresi:

Vegitisyen Beslenme Danışmanlığı Hizmetleri

Valikonağı Cad. Saadet Apt. N: 64

K:5 D:10 Nişantaşı – Şişli (Nişantaşı Sultanahmet Köftecisi üstü)

 

 

 

Kontenjan: 10 kişi ile sınırlıdır.

 

Etkinlik Ücreti: 250 TL

 

Kevser Başkara Kimdir?

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi ÇAPA Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk ile Açık Radyo’da Vegan Sağlık Programı’nı hazırlayıp sunmaktadır. Türkiye’nin ilk vegan beslenme ve diyet uzmanıdır. Vegan Beslenme Okulu ve Vegitisyen Beslenme Danışmanlığı Hizmetleri ve vegandiyetisyen.com kurucusudur. Türkiye’nin ilk vegan festivalini dünyanın ikinci vegan belediyesi Didim Belediyesi ile ortaklaşa düzenlemektedir.

 

Petek Erim kimdir?

1967 İstanbul doğumlu. Avusturya Lisesi, ardından Avusturya’lı bir sanatçı ile evlenip asıl okulu saydığı New York, Viyana ve Los Angeles’ta yaşadığı 14 yıl geldi. 2000 senesinde LA’de çocukluğundan beri ilgilendiği yogayı hakkıyla öğrenmek için eğitim aldı. Ardından 16 yıl tam zamanlı ders verdi ve Yoga ekseninde tüm ilgi duyduğu alanları araştırdı, kendi üzerinde denedi, paylaştı; farklı beslenme disiplinleri; Makrobiotik, Ayurveda, Zen, Geleneksel Çin Tıbbı, doğu/batı sentezli psikoloji.

2015’te ani bir kararla ders vermeye belirsiz bir süre için ara vererek yeni arayışlara girdi. O esnada 1,5 sene boyunca her gün 2 doz buğday çimi suyu içti. Bir mucizeyle karşı karşıya olduğunu anladı ve partneri Erdal Ertuğvat ile birlikte İstanbul’da bulmakta zorlandığı taze buğday çimi suyunu üretme fikri gelişti.

Evde başladıkları denemeler çok değerli öğrenci ve arkadaşlarının talepleriyle boyut kazanmaya başladı. 2017’de Petiçim’i kurdular.

Yoga eğitmenliği ve çim üreticiliğini eşzamanlı yürüterek öğrendiklerini paylaşmaya devam ediyor.

 

Kayıt ve iletişim için: [email protected] veya hafta içi 10.00-18.00 arası 0 534 663 87 49 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorumlar