Dünya Plank Şampiyonu Vegan Sporcu Dana Glowacka nasıl besleniyor?

25 Oct 2019 Kevser Başkara Categories Haberler

Game Changers Belgesel Filmin Netflix’te yayınlanmasından sonra sporda vegan beslenme daha da fazla konuşulmaya başladı. Artık daha fazla sporcu vegan şampiyon göreceğiz gibiJ

4 saat 20 dakika hiç aralıksız plank yaparak Dünya Şampiyonu oldu yetmedi, Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdi. Yetmezmiş gibi bir de vegan yaşıyor. Bu elit sporcu Dana Glowacka ile yaptığım mülakatı sizinle paylaşıyor olmaktan müthiş keyif duyuyorum.

1.Dana Glowacka kimdir?

Vücut geliştirme hayranıyım. Plank ve yoga sağlığımı ve gücümü korumamda çok önemli bir yere sahip.

2.Bir vegan olarak kendini nasıl güçlü hissediyorsun?

Vegan olmak, benim kişisel tercihim değildi. O kanlı enerjiye sahip olan, bedeni ve zihni etkileyen her şeyi doğal olarak reddediyorum. Sadece hayvansal ürünleri yememekle kalmayıp aynı zamanda yaşadığımı hissetmek için canlı yiyecekleri yemeye de başladım. Tabağımda ölüm yok. Nasıl mı hissediyorum? Dayanıklılığım ve yenilenme gücüm öncekine göre daha hızlı.  Bu aşamadan sonra fiziksel farkındalığım daha da yükseldi.

3 – Peki, ne zaman plank yapmaya başladın?

 

4 yaşından beri plank yapıyorum.

4 – Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir plank şampiyonusun. Bu rekoru 4 saat 20 dakika aralıksız plank yaparak kırdın. Başardığında nasıl hissettin?

Çok çok iyi hissettim.

 

5.Bir vegan atlet olarak nasıl besleniyorsun? Günlük beslenme rutinin nasıl geçiyor?

Öncelikle güne bir bardak limonlu su içerek başlarım. B12 vitamini, D vitamini ve biotin takviyelerimi alırım. Ardından vegan proteinimi hazırlarım.

  1. Bu protein karışımımda neler oluyor genelde?

Bir yemek kaşığı spirulina, Baobab Ağacı özü, pancar, zerdeçal olan bir karışım. Bunların hepsini karıştırıyorum ve bir kerede içiyorum. Ardından bir kupa kahve içerim ve evde bir saat plank antrenmanım için hazırımJ

Öğlen 12.00-13.00 e kadar katı yemek yemem ancak bolca sıvı tüketirim. Öğleye kadar içtiklerim beni 12.00-13.00 e kadar tutar ve acıkmam. Öğle yemeğimde: Çoğu zaman farklı meyveler ve yeşilliklerden oluşan 20 gram protein içeren bir smothie hazırlarım.

Öğleden sonra 4 gibi: İçine kinoa, bakliyat, siyah pirinç, tatlı patatesten birini içeren koca bir kase salata yerim. Kasenin içine probiyotik olarak Sauerkraut (Bir tür Alman Turşusu) çiya tohumu, kenevir tohumu eklerim. Bu içerikler her gün değişiyor.

Tofu yiyorum, hiçbir zaman ne olduğunu bilmemekle beraber ve  %90’ı Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) olsa da. Vegan her şey iyi olmuyorJ

  1. Mesela bu akşam için ne yemeği hazırladın?

 

Bugün sarımsak soslu domates içeren patlıcan pişirdim. Yanına vegan gurme peyniri, kekik ve tabağın bir tarafı da bazı bakliyatlarla dolu oluyor. Vegan yemek gerçekten çok lezzetli ve iyi hissettiriyor!

Yorumlar