Ek gıdaya geçişte bebeğin kendi kendisini beslemesi: Baby Lead Weaning Yöntemi

11 May 2018 no comments Kevser Başkara Categories Haberler, Sağlıklı Beslenme, Yaşam

Baby Lead Weaning: Çocukluk çağı obezitesine karşı çözüm olabilir mi?

 

Uzun zamandır, son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bir ek gıdaya geçiş yöntemi olan Baby Lead Weaning, yani bebeğin kendi kendini beslemesi yönetimiyle ilgili bilimsel çalışmaları okuyorum ve söylenenlere bilimsel dayanakların da olduğunu görünce konuyu daha iyi kavramaya başladım.

 

Nasıl ki her yetişkin farklıdır, her bebek de öyledir ve farklı yeme davranışları sergiler. Gıda terchileri de buna dahil.

 

Genelde, bebeklere ilk altı ay anne sütü sonrasında ek gıdalar önerilir. Ek gıdaya geçişte genel kanı bildiğimiz üzere, püreler ile başlamak ve ay ay farklılık gösterecek şekilde gıdalar tattırmak yönündedir. Ben de Beslenme ve Diyetetik eğitiminm boyunca geleneksel yöntemi öğrendim. Ancak BLW yöntemi, bebeğe kendi gıdasını kendisi seçmesi için olanak verir. Aynı zamanda bu yöntem, anne sütünü de bebeğin kararıyla bırakılmasını kapsıyor.

 

BLW’ye ne zaman başlanır?

 

Genelde 6 aydan itibaren başlanıyor ancak belli kesin bir zamanı yok, bunun için bebeğin oturabilir pozisyonda durabilmesi, çevresindeki cisimleri eline daha fazla almaya başlaması gibi etkenler göz önünde bulundurulur.

 

BLW’de dikkat edilecekler:

 

Ebeveynlerin gıda ve beslenme konularında bilinçli olması gerekiyor. BLW’de amaçlardan biri de bebeğin aileyle aynı masada yemek yemesinin sağlanmasıdır. Bebeğinize sağlıksız içerikleri sunmamanız, yanında yememeniz gerekiyor.

 

BLW’de amaç:

 

BLW’de amaç, insanın doğasında olan yeme içgüdüsünü ve karnını kendisi için en iyisini bularak doyurabilme becerisini daha çocuk yaşta ortaya çıkarmaktır. Bununla beraber, bebeğin ek gıdayla tanışması ve kendi isteğiyle anne sütünden kesilmesini sağlar. İştahsız bi bebeğin iştahını açmak için kullanılan bir yöntem değildir.

 

“El kadar bebe nasıl bilecek beslenmeyi?” demeyin, keşke bebekler gibi yemek yesek, onlar acıktıkları zaman yemek yiyor, acıktıkları zaman anne sütünü içiyor, biz ise bu yeme içgüdüsünü kontrol etmekte zorluk çekiyoruz.

 

 

BLW’de bebek neler kazanır?

 

 

 1. Ek gıdanın amacı bebeğinizi yeni gıdalarla tanıştırmaktır. Gıda çeşitliliğini sağlamaktır. BLW’de gıda çeşitliliği bebeğin seçimiyle sağlanır.
 2. BLW’de bebek her besini dokunarak yediğinden tüm duyu organlarıyla yemek yeme olayını gerçekleştirmiş olacaktır.

 

 1. Sizin sunduğunuz sağlıklı yiyeceklerin tadını ve kokusunu bilinçli bir şekilde keşfeder. Tadar yer ve keyif alır.

 

 1. Bebeğin kendi kendine çiğneme becerilerini motor becerilerini geliştiren bir yöntemdir.

 

 1. Bu yöntem insan doğasına en uygun beslenme şekli. Artı, bebeğin özgüvenine katkısı oldukça fazla.

 

 1. BLW, bebeğinizin daha fazla yemesini sağlamaz. Doyduğu zaman kendi kendine duruyor, bu da yeme davranışı bozuklukları için oldukça iyi bir başlangıç.

 

 1. Bebeğin gıdaları kendisinin seçmesi özgüvenini geliştirecektir.

 

 

 

 

 

ÖNERİLER:

 

 1. Sevgili ebeveynler, ek gıdaya geçiş aşamasında bebeğin sadece neyi yiyeceği değil ne miktarda yiyeceği de önemlidir.

 

 1. Tabi bunlardan önce annenin bebeğe gebe kalmadan tüm sağlık göstergelerine dikkat etmesi gerekiyor.

 

 1. Her ayda verilebilecek besinlere dikkat etmek gerekir. Örneğin çocuğa 6. ayda ceviz vermek doğru olmayabilir.

 

 1. Alerjen besinleri iyi bilmek gerekiyor.

 

 1. Dişleri daha ya yeni çıkıyor ya da çıkmamış olduğu için damağıyla ezebileceği sertlikte yiyecekler verilmelidir.

 

 1. BLW’de bebek, altı aydan sonra aşırı yağlı, tuzlu, baharatlı olmayan tüm yemekleri aile büyükleriyle aynı sofradan yemek yiyebilir. Bebeğiniz kendi gıdasını seçerken bırakın döksün saçsın, yemek yemeği böyle böyle öğrenecek.

 

 1. Hemen başarılı olmayı beklemeyin. BLW’de en önemli kısım sabır:)

 

 1. Bu yöntem, bebeğin sağlıksız içerikleri kendisi seçmesini kapsamaz, siz ebeveynleri olarak onun önünde sağlıksız içerikler yerseniz bebek bunu görecektir.

 

 1. Boğaza kaçma riski püreyle hemen hemen aynı, korkmayın, zaten öksürüp çıkaracaktır fazla büyük parça aldıysa.

 

 1. Bebeğin ayına uyan yiyeceklerin bebeğe verilmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili bir beslenme ve diyetuzmanı takibne girmenizi öneririm.

 

 1. Ebeveynler BLW’de başka yöntemi de uygulasa yeni tattırılacak besinleri tek başına vermek gerekir.

 

 1. Yemeklerin uygun bir şekilde pişirlmesi gerekmektedir.

 

 1. En önemlisi, bebeğinizin yanında olmanız. Boğazına kaçma ihtimallerine ve bebeğin büyük paçalarla yiyeceği alma ihtimaline karşı sürekli yanında durmanız gerekecektir.

 

 

Uzman görüşüm: BLW’nin bilinçli ebeveynler eşliğinde yeme davranışı bozukluklarına ve çocukluk çağı obezitesine bir çözüm olabileceğini düşünüyorum. Çünkü, biz zorla ağzına bir şeyler tıkıştırılan çocukların obeziteye daha yatkın olduğunu biliyoruz. Ayrıca, besin alerjilerinin tespiti açısından da size sağlıklı geri dönüşler verecektir.

 

BLW ile bebeklerde demir alımları geleneksel beslenen bebeklere göre daha düşük çinko ve B12 daha yüksek çıkmış. Bir konu daha bir çalışmada bebeklerin üç günlük besin tüketim kaydında %45’inin kırmızı et yemeyi tercih etmediği ortaya konmuş (1).

 

Kaynak:

 

 • Britanny ve ark, How different are baby-led weaning and conventional complementary feeding? A cross-sectional study of infants aged 6–8 months, BMJ Open. 2016; 6(5): e010665.

 

Yazının diğer kısımlarında yararlanılan kaynak:

 

Hannah Rowan, Cristen Harris, Baby-led weaning and the family diet. A pilot study, Bastyr University, 14500 Juanita Drive NE, Kenmore, WA 98028, USA

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar