Lezzetli vegan sucuk, köfteler üreten Vappy ile söyleşi

Sağlık kaygıları, çevrenin kirliliği, iklim krizi ve etik nedenlerden dolayı vegan yaşama geçenlerin sayısı günden güne artıyor.

İklim krizi ve beslenme ile ilgili Ömer Madra’nın acikradyo.com sitesindeki yazısı:

http://acikradyo.com.tr/acik-gazete/acik-gazete-1-haziran-2018-kiymali-kiyamet

Ömer Madra ile yaptığımız Kıymalı Kıyamet Programı:

https://archive.org/details/vegan_saglik_13.06.2018

Türkiye’deki vegan sayısını bilmiyoruz. Ancak, İngiltere’de son 10 yılda sayı %350 arttı. Bu artış, yeni alanlar yarattı ve yeni iş modelleri ortaya çıkmaya başladı. Dünyadaki vegan pazara Amerika ve Almanya ile hakim olan İngiltere’de Yemek Sepeti tarzı bir şirketin beyanına göre bitkisel ürün satışları %1500 artış gösterdi.

Pazar araştırma kuruluşu Technavio’ya göre paketlenmiş vegan ürünlerde 2010’ye kadar %11 büyüme gerçekleşeceği yönünde bir öngörü var. Bill Gates, vegan yatırımlar yapıyor. Tesla’nın tüm elektrikli otomobillerinde hayvan derisi yerine vegan donanımlar kullanılıyor. Fransa merkezli dünyaca bilinen süt firması Danone, Bitkisel süt ve süt ürünleri şirketi Alpro’yu satın aldı ve 2007’den bu yana en yüksek yatırımı vegan pazara ayırdı.

Türkiye’de de iyi şeyler oluyor. Bu yıl 200 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan ikinci kez düzenlenen Didim Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz Didim Vegan Festivali, her şeyiyle çok başarılı bir festivaldi. Ddim, aynı zamanda dünyanın Barcelona’dan sonra ikinci vegan dostu belediyesi ünvanını taşıyor.

Didim BelediyeBaşkanı Deniz Atabay ile yaptığımız Vegan Sağlık Programı tekrarı:

https://archive.org/details/VeganSalkDidimVegFest

Vegan pazar sadece gıda alanında değil giyim, kozmetik alanlarında da epey aktif. Örneğin, Türkiye’de İpeker Tekstil, tüm süreçleri göz önüne aldığımızda tamamen vegan üretim yapıyor, hatta vegan defileler düzenlenmesi için işbirlikleri içinde yer alıyor. Vegan kozmetik ile ilgili pazara birçok firma girdi.

İpeker Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker ile Bursa’daki tesislerinde yaptığım röportaj için:

http://vegandiyetisyen.com/haberler/dunyanin-ilk-vegan-kumasini-ureten-ipeker-tekstili-uretim-tesisinde-ziyaret-ettik/.html

Sadece İstanbul’da değil Anadolu’da da vegan mekanlar artmaya başladı. Diğer yandan, bu yıl sadece benim bildiğim 15 kadar veganlık üzerine yapılmış akademik çalışma yapıldı.

Veganlığın bilininirliği arttıkça ihtiyaçlarımız da bu yönde gelişiyor. Örneğin, ben vegan yaşayan bir kadın olarak vegan kozmetik, vegan hijyenik pedler arıyorum. Üzerime giydiklerimde çevreci, vegan olmasına özen gösteriyorum. İhtiyaç, üretimi doğuruyor. Bu konuları konuşmak üzere bu hafta Açık Radyo’da hazırlayıp sunduğum Vegan Sağlık Programı’nda konuklarım 3 genç vegan girişimciydi.

Vappy ekibi: Cihan, Özgür ve Selin ile program sonrası Açık Radyo Stüdyosu’ndayız

%100 vegan üretimler yapan Vappy, vegan sucuk, köfte gibi Türkiye’de yaşayanların damak zevkine uygun ürünleriyle Türkiye pazarında yer alıyor. Kurucularından Cihan, bir arkeolog ve beslenmenin tarihi ile ilgili akademik çalışmalar yapıyor, Özgür, pazarlama eğitimini bitirdikten sonra Cihan’la Vappy’yi kuruyor. Selin de sonradan dahil olarak işin tedarik kısmında yer alıyor. Keyifli sohbetimizi dinlemek isterseniz:

https://archive.org/details/VeganSalkVeganGiriimcilik

Haftaya konuğum zorlu bisiklet yarışı Transcontinental’i 3. kez yarışacak olan Vegan Sporcu Berk Okyay, bu programı kaçırmamanızı tavsiye ederim.Haftaya görüşmek üzere.

Berk ile yaptığımız ilk programı dinlemek isterseniz:

https://archive.org/details/Vegan_saglk_22.11.2017

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kevser Başkara’nın sunduğu Vegan Sağlık her çarşamba 14.00’da 94.9 FM Açık Radyo’da!

Tüm Vegan Sağlık tekrarları için:

https://archive.org/search.php?query=vegan%20sa%C4%9Fl%C4%B1k

Yorumlar