Şampiyon Boksör vegan yaşamaya karar verdi (Röportaj)

23 Aug 2017 no comments Kevser Başkara Categories Haberler, Röportajlar

Vegan yaşam konusundaki birçok mitin aksine sporcu veganların sayısı günden güne artıyor. Dünya çapında başarıları olan Eski Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu David Haye, Ekstrem Sporların Kraliçesi Maraton Koşucusu Fiona Oakes, Ultramaraton Koşucusu Scott Jurek bunlardan sadece birkaçı… Yenilerde de Dünya Şampiyonluğu ve Avrupa Şampiyonluğu bulunan ve pek çok başarıya adını yazdırmış Boksör Ünsal Arık, vegan yaşamaya karar verdiğini sosyal medya hesaplarından duyurdu. Kendi adıma ve veganlık adına çok mutlu olduğum bu haberden sonra Ünsal ile iletişime geçtim. Röportaj teklifimi incelikle ve memnuniyetle kabul etti. Umarım, röportaj veganlık konusunda tereddüt yaşayan sporculara yol gösterir.

1. Boks sporunda Dünya Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu olmak üzere birçok başarınız var, ama biz sizi politik görüşleriniz ile de tanıyoruz. Şu an Türkiye’nin ve dünyanın gidişatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben Türkiye’yi eski güzel günleriyle hatırlıyorum. Son zamanlardaki gidişat hakkında da pek olumlu düşünemiyorum.

2. Önce vejetaryendiniz sonra da vegan yaşamaya karar verdiniz. Bu süreçler nasıl gelişti?

Benim küçük bir Coucou Köpeği’m var, ismi Oscar. Beni her gün kayıtsız ve şartsız sevmesi, vejetaryen olmama yetmişti. Başlarda, veganlık konusunda kendimi hazır hissetmediğim için çok bilgi topladım, okudum, araştırdım; artık hayvan eziyetlerine göz yummak istemediğime ve vegan olmaya karar verdim. Böylece herkese vegan bir sporcu olunabileceğini de göstermek istiyorum.

3. Almanya’daki yaşantınızı nasıl anlatırsınız? Kısaca, yaşamınız orada nasıl akıp gidiyor?

Almanya’da tabii ki insan yabancı olunca bazı haksızlıklara uğrayabiliyor. Ama, yabancı olduğunuz her ülkede bu böyledir. Almanya genelde, güzel bir ülke ve saygı duyduğun sürece insanlar burada sana saygıyı geri veriyor.

4. Peki, sizce profesyonel bir sporcu olarak vegan yaşam nasıl olacak?

Hiçbir can, bu dünyaya ölmek için gelmiyor. Tanrı’ya şükür doğada yiyecek her şeyimiz var. İnsanlar çok bilgisi olmadığı için proteinin sadece ette bulunduğunu sanıyor. Ama bir sporcu olarak ben şunu söyleyebilirim ki vejeteryan yaşadığım dönemde olsun vegan yaşama denemelerimde olsun veganlıktan sonrası olsun kendimi daha sağlıklı ve daha güçlü hissediyorum. Bununla beraber, Almanya’da veganlık bana göre çok kolay. Çünkü birçok markette veya dükkanda vegan ürünler bulabiliyorsunuz.

5. Aslında veganlık yayıldıkça yaşam daha da kolaylaşıyor, Türkiye’de de gözle görülür bir uyanış var. Peki, vegan yaşamaya karar vermenizde dünyadaki ve Türkiye’deki sağlık, politik, ekolojik alanlarındaki gelişmelerin etkisi oldu mu?

Maalesef, Türkiye’mizde hayvan sevgisi Avrupa’daki gibi değil. Türkiye’de insan hakları da ayaklar altında. Bunlar birbiriyle bağlantısız konular değil. İnsan haklarını hayvan haklarından ayıramayız. Türkiye’deki tatillerimde birçok kedi, köpeğin sokakta yaşadığını görüyordum. Bir insanın köpeğe tekme atması, her zaman bana çok acı veren bir duyguydu. Benim için can candır ve her canın yaşama hakkı vardır. Yola çıktığım nokta, bizim gibi acıyı, sevgiyi bilen, hisseden her canlının yaşama hakkının olması fikriydi.

6. Vegan yaşayacağınızı duyurduğunuzda ne gibi tepkiler aldınız?

Tabii ki burada da bazı vegan yaşayan insanlar tersliklerle karşılaşıyor. Ama Almanya’yı Türkiye ile kıyaslarsam burada Türkiye’deki gibi değil. Mesela, bundan önce vejetaryen olduğumu ve şimdi de veganlığa geçtiğimi bildirdiğimde birçok kendini bilmez radikal insanlar benim İslamiyet’e karşı olduğumu yazdı, neden, çünkü İslam’da kurban bayramı varmış. Ben de inançlıyım, Elhamdülillah Müslüman’ım, ama benim dinim bana sevgiyi ve iyi yaşamayı öğretti, can almayı değil.

9. Türkiye’deki medyada boksu bıraktığınıza dair haberler okuduk, bu doğru mu?

Hayır, bu bilgi yanlış. Son maçımı dört hafta önce galibiyetle tamamladım. Mustafa Kemal Atatürk’ün sporcusu olarak sporumu ve sosyal medyayı hükümete karşı mücadelede devamlı kullanacağım.

7. Etik, politik, sağlık, psikolojik nedenler başta olmak üzere veganlığı kapsayan birçok konu var. Siz hangisine daha yakınsınız?

Ben vegan yaşamaya ilk önce hayvanlar için karar verdim. Ama sağlık da benim için önemli ve ben sağlıklı yemeği vegan beslenmede gördüm.

8. Bir beslenme ve diyet uzmanıyla çalışıyor musunuz? Beslenmenizi nasıl düzenliyorsunuz?

Tabii, sporcu olarak birtakım uzmanlardan profesyonel destek alıyorum. Ama birçok bilgiyi kendim topluyorum.

11. Takviye olarak ne kullanıyordunuz? Bundan sonra kullanacak mısınız?

Vegan olsun olmasın sporcunun kullandığı takviyeler var. Bunları devamlı kullanacağım. Çünkü, idmanlarımız çok sert geçiyor ve çok enerji tüketiyoruz. Ama aldığım ürünlerin de artık vegan olmasına bakıyorum.

12. Peki, ben de sorayım proteinleri nasıl alacaksınız?

İnsan, araştırırsa öğrenir. Sadece bir örnek, bilmiyorlar ki bir mercimek çorbası protein dolu 🙂

13. Almanya’da vegan beslenmeyi öneren uzmanlarla karşılaştınız mı?

Şimdiye kadar hiç kimse ile görüşmedim. Ama birçok ünlü ve başarılı sporcunun vegan yaşadığını biliyorum. Mesela ünlü Boksör David Haye.

14. Vegan yaşamaya karar verecek kişilere ve vegan sporculara tavsiyeleriniz var mı?

Sağlıklı ve daha başarılı olmak istiyorsanız vegan yaşamaya karar verin. Vegan sporculara da tek bir şey söyleyeceğim: Lütfen bu gittiğiniz güzel yoldan hiçbir zaman dönmeyin.

15. Eklemek istedikleriniz var mı?

Herkese tavsiyem araştırmadan, bilmeden konuşmayın ve insanlara saldırmayın. Vegan yaşayarak ne dininizden, ne sağlığınızdan, ne de başka bir şeyden olursunuz. İnsanların ve hayvanların eziyet çekmediği, her canın barış içinde yaşadığı bir dünya dileğimle, hepinize sevgilerimle…

Ünsal Arık

Yorumlar