Vegan beslenme, 2018’in en çok yükselen trendi olabilir

19 Mar 2018 no comments Kevser Başkara Categories Haberler, Vegan Beslenme

Etik nedenler, çevre-iklim felaketleri, sağlık kaygıları nedeniyle dünya genelinde vegan nüfus hızla artıyor, böylece hem yaşam alışkanlıklarımız hem de yeme davranışlarımız değişiyor. Bilinçlenmenin sınırı yok, dünya gelişiyor, insan dönüşüyor. Ülkemizdeki vegan nüfusa dair verileri bilmiyoruz, çünkü bu konuda yapılmış bir kayıtlı istatistiki bir çalışma bulunmuyor. Ancak, GlobalData verilerine göre nüfusunun %6’sı veganlardan oluşan Amerika’da 2014’ten bu yana veganların sayısı %500 artış gösterdi. İngiltere’deki vegan nüfus son on yılda 3.5 kat arttı. Almanya’nın %44’ü 2014’ten bu yana düşük et yeme trendine uyuyor. İngiltere’nin Yemek Sepeti olan Just Eat, 2018 yılı içinde vegan beslenmenin sağlık ve etik nedenlerden ötürü ön planda olacağını belirtti.

 

What the Health Belgeseli süt ve et endüstrisi hakkında çarpıcı veriler sunuyor

 

Hayvansallara yönelik dünya genelinde tüketicilerin farkındalıkları artıyor. Bilinç arttıkça, insanlar daha fazla vegan beslenmeye yöneliyor. İnsanların en fazla yöneldiği beslenme şekillerinin başında vegan beslenme geliyor (1). 2017’de et ve süt endüstrisi ile ilgili şok edici gerçekleri yansıtan, Netflix’teki What the Health (Sağlık Komplosu) adlı çığır açan belgesel, bu yükselişte oldukça büyük etken oldu. Bu belgelesi, tüm danışanlarıma ve öğrencilerime, eğitim verdiğim yerlerde, tanıdığım herkese öneriyorum.

 

Google Trends’e göre vegan başlıklı aramalar 2017’de %90 artış gösterdi.

 

Google’daki aramalar dünyanın nabzını tutmada oldukça önemli yere sahip. Veganlık tüm dünyada daha da hızla yayılıyor, vegan pazar gelişiyor, daha fazla vegan ile karşılaşıyoruz, medyada vegan beslenmeye dair haberleri daha fazla duyuyoruz. Umarız, Türkiye’de de en azından veganların sayısına dair araştırmalar yapılır. Böylece, literatüre katkı sağlarız.

 

(1) Top Trends in Prepared Foods 2017: Exploring trends in meat, fish and seafood; pasta, noodles and rice; prepared meals; savory deli food; soup; and meat substitutes

Yorumlar