Serinletici Kabaklı Vegan Çorba

05 Aug 2017 no comments Kevser Başkara Categories Haberler

Yazın şu sıcak günlerinde çok iyi gidecek, kolay bulunur malzemelerle hazırlanabilecek besleyici, ucuz, sepserin bir tarif… Kalp damar hastaları, şeker hastaları, vücut ağırlığını kontrol etmek isteyenler, veganlar için de uygun bir seçenek.

Malzemelerdeki gıdaların yararlarını saymakla bitmez, ancak biraz biraz bu içeriklere değineceğim.

Sarmısak, tansiyon düşürücü etkiye sahip, diğer yandan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Rendelenip salatalara konulabilir. Kabak, C vitamini içeriğince zengin. Birçok yemeğe yakışıyor.

Tarifteki yulafa bu yazımda ayrıca yer vermek istedim. Diğer içeriklere ilerleyen zamanlarda daha detaylı değineceğim.

Yulaf:

Lif içeriği yüksektir:

Lif, bitkisel gıdaların ince bağırsak tarafından sindirilmeyen kısımlarıdır. Yulafta bulunan çözülür lif, fermente edilme özelliğine sahiptir. Özellikle, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığından korunmak, vücut ağırlığını yönetmek için iyi bir gıda. İçeriğindeki beta glukan olarak adlandırılan lif, bağırsaklarda suya tutunur, böylece hacimli bir dışkı oluşur. Lifin yeterli alınmasıyla prebiyotik de alınmış olur. Prebiyotik, bağırsak sağlığı için önemli olan probiyotiklerin yiyecekleridir.

Karbonhidrat (şeker) sayanlar için:

2 dolu dolu yemek kaşığı yulaf ezmesi yaklaşık 15 gram karbonhidrat(şeker)  içerir. Bu bilgi, insülin dozlarınızı ayarlarken size yardımcı olacaktır. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesinde ayrıca, 3,46 gram protein bulunur.

Tüm özellikleriyle yulaf, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, şeker hastalığı, obezite (şişmanlık), bağırsak hastalıklarından korunmak için önemli bir yer tutar.

Kolesterolü düşürür:

67 çalışmadan oluşan bir metaanalize göre yulaf gibi gıdalarda bulunan çözünebilir lif, kötü kolesterolü düşürüyor ve kan yağlarını dengeliyor. Günde 2 yemek kaşığı yulaf almak, kötü kolesterolü 2.34 mg düşürüyor(1). FDA (Amerikan Besin ve İlaç Dairesi) de koroner kalp hastalıklarından korunmak için günde 3 gr betaglukan öneriyor. 2 yemek kaşığı yulaf, 3 gr betaglukan içeriyor.

Kilo kontrolü sağlar:

İçeriğindeki lif, midede suyu emerek tokluk hissini uzatır. Bu şekilde mide boşalması gecikir, acıkma düzenlenir, yeme isteğini azaltır. Kan şekerinin düzenlenmesine katkı sağlar. Yukarıda bahsettiğim gibi kan yağlarını düzenler, tüm bunlar aynı zamanda vücut ağırlığı kontrolünü de sağlar.

Kan şekerini düzenler:

Vücuttaki fazla şekeri dışkıyla atar. Şekerin sindirimini yavaşlatır. Kana geç karışan şeker ile kan şekeri dengesi sağlanır. Tip 1 diyabetlilerde ve tip 2 diyabetlilerde günlük beslenmeye alınması önerilir. Tip 2 diyabetlilerde (şeker hastaları) kan yağları profilini düzenler ve insülinin daha dengeli çalışmasını sağlar (2).

Özetle, bahsedilen tüm hastalıklar birbiriyle ilişkilidir. Kan yağlarının bozulması ve şişmanlık şeker hastalığına yatkınlığı artırır. Diğer yandan şişmanlık arttıkça kanser tetiklenir. Bu nedenle doğru vegan beslenme hastalıkları önlemede en önemli koruyucu, oluşan hastalıkları tedavi etmede en iyi ilaçtır.

Kaynaklar:  

(1)   Brown L, Rosner B, Willet W, Sacks F, Cholesterol-lowering effects of dietary fiber: a meta-analysis, Am J Clin Nutr, 1999;69:30–42.

(2)   Qingtao Hou, Yun Li, Ling Li, Gaiping Cheng, Xin Sun, Sheyu Li, Haoming Tian, The Metabolic Effects of Oats Intake in Patients with Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis, Nutrients 2015, 7(12), 10369-10387

 

MALZEMELER (2 kişilik)

4 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Bir küçük boy kabak

Biraz kuru ya da taze nane

İki diş sarımsak

YAPILIŞI

Yulafı yumuşayana kadar ıslatın, bir su bardağı su ekleyip 2 diş sarımsak ile karıştırıcıdan geçirin. Bir kaba aldığınız çekilmiş yulafın içine doğradığınız kabakları ekleyin. Üzerine kuru veya taze nane ekleyip servis yapın.

Son zamanlarda evde kendi vegan probiyotiğimi yapmayı ihmal ettiğim için eczaneden aldığım vegan probiyotiği de içine ekledim.

Afiyet olsun.

Vegan probiyotik yazım için: https://gaiadergi.com/vegan-probiyotik-yapimi/

Yaşamı kolaylaştıran bir beslenme yöntemi: Karbonhidrat Sayımı yazım için:

Yaşamı kolaylaştıran bir beslenme yöntemi: Karbonhidrat sayımı

Yorumlar